Postgraffiti art v Česku: Jak na tom jsme (díl 2.)


Je tu druhá část třídílného seriálu představující nejzajímavější ze současných výtvarníků, kteří čerpají ve své tvorbě z aktivní zkušenosti s malováním graffiti, od nejstarších generací otců zakladatelů až po lidi čerstvě opouštějící vysoké školy a vstupující do uměleckého provozu. Graffiti – nebereme-li ho samotné jako výtvarnou disciplínu – nabízí v lecčems ideální podhoubí pro další tvorbu.

A nejde jen o dril, kterým hlavně dříve získávali writers dokonalou kontrolu nad svou rukou a linií, která pod ní vzniká, neustálým opakováním a pilováním techniky. Možná důležitější je zkušenost s pohybováním se nejen za hranou zákona, ale také na místech a v situacích, do kterých by člověka sotva zavedla jiná aktivita. Graffiti a život na ulici nutně vede k intenzivnímu prožívání města a sdíleného prostoru.

A nakonec jsou to písmena – univerzální komunikační znaky, které tvoří základ celého writingu (pročež se graffiti málokdy říká painting). Pomocí nich writer tvoří přezdívku, svoje alter-ego, svou partu, jejíž jméno pak šíří a takříkajíc buduje „brand“. Jeho styl pak vyplývá z tvarování písma, musí se naučit základní konstrukční prvky a jejich fungování, aby je mohl dále deformovat a rozpouštět, což je vlastně stejný postup, jakým se na výtvarných školách učí figurální kresba nebo zátiší. Pojďme se podívat na další tuzemská jména zástupců tohoto uměleckého směru.

Pasta Oner

Jeden z nejvýraznějších mural artists v Praze, kterého netřeba představovat. Jeho výrazný styl připomíná klasický popart, čerpá z cartoonové kresby a komerční estetiky. Kromě náročných a propracovaných pláten a výrazných stěn, kde kombinuje charaktery z animovaných seriálů, pin-up style ladies a reklamní typografii, také rád působí na sociálních sítích a v mediálním prostoru a propojuje svou tvorbu například s módním byznysem. Spolupracoval na knize In Graffiti We Trust (2006), mapující dosavadní českou historii graffs, také stál za velkorysým magazínem Clique nebo se podílel na filmech Gympl a Vejška.

Vladimír 518

Vladimíra zná každý jako rappera, byl však jednou z nejvýznamnějších postav historie pražského graffiti. Kromě stylového vlivu na celou generaci, umocněného tzv. školou graffiti na Ladronce, vedl taky první zásadní český magazín Terrorist (později se stejnojmenný label přerodil v současný Biggboss) a spolupracoval například na graffiti publikaci 2666 Prague Odyssey.

Svůj výrazný styl posouvá dál v komiksech a ilustracích – založil například komiksové noviny KIX nebo časopis XEROX. Mimo to je členem avudiovizuální skupiny SPAM, spoluutváří klipy a výtvarnou stránku PSH a teoreticky se věnuje architektuře druhé poloviny minulého století. O české výtvarné scéně vydal mimo jiné knihu Obsese.

Jakub Matuška aka Masker

Další člen CAP crew a osobitý malíř, kreslíř a autor objektů. Jeho práce se sice většinou drží v tradičních médiích, nejčastěji akrylové malbě na plátně, ale přesto se svým ilustrativním rukopisem, mysteriózní, tísnivou atmosférou a výraznou barevností zaujímá širší i odbornou veřejnost – byl ve finále Ceny J. Chalupeckého a měl množství sólových výstav po ČR i v zahraničí. Kromě klasické malby vytvořil i nemálo murálů, často kombinujících estetiku graffiti s nádechem ironie, ilustrativními prvky a infantilními charaktery.

Ondřej Vyhnánek aka X Dog

S ironií, kterou promítl i do volby své přezdívky, tvoří X Dog nástěnné malby, plátna a keramické plastiky. Místo budování „stylu“ a jména se zabývá širší škálou témat od společenské kritiky, karikatury, naivního zobrazování světa nebo varovných, postapokalyptických vizí. Jeho práce často zobrazují ikonické postavy popkultury – od superhrdinů, přes Ferdu Mravence nebo Mr. Proppera až po Jardu Jágra. Spolu s bratrem Matoušem vydal i komiksovou knihu Král Všech.

Vladimír Hirscher aka Caer 

Člen silné MTR crew postupně svou řemeslnou techniku se spreji zdokonalil do takové míry, že jeho práce jsou ve městě jasně rozeznatelné od všeho ostatního. Na svých plátnech a především zdech, které maluje na zakázku, vytváří líbivé kompozice, často s náměty sci-fi, kde kombinuje postavy, tváře a efektní pozadí s písmem, které mění a abstrahuje do 3D objektů, iluzivně vystupující ze zdi. Se svými malbami slaví na trhu značný úspěch v komerční sféře – i u soukromých sběratelů.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí