Příbeh Plukovníka Sanderse aneb jak vzniklo KFC


Harland David Sanders

Jaký je životní příběh Harlanda Davida Sandersa, známějšího jako Plukovník Sanders, který založil známou značku rychlého občerstvení KFC? Byl nejstarším ze tří sourozenců, jeho otec Wilbert Sanders byl farmářem a zemřel pět let po jeho narození. Jeho matka byla nucena pracovat v místní konzervárně a šít pro sousední rodiny, byla často mimo domov, někdy i několik dnů. Mezitím byl Harland nucen starat se o dům a rodinu.

Spory s otčímem

Když mu bylo deset let, našel si svou první práci na místní farmě. V jeho dvanácti letech se jeho matka znovu provdala, vzala své tři děti a společně se odstěhovali na předměstí Indianapolis. Vztah Sanderse s nevlastním otcem byl napjatý, často mezi sebou měli spory. Ve třinácti letech, když už situace nebyla k vydržení, opustil domov a vrátil se zpět do Clark County, do místa, kde rodina dříve žila.

Jeho další práce byla na farmě v Greenwood v Indianě, kde si měsíčně dokázal vydělat 10 až 15 dolarů, plus měl pokoj a stravu za krmení zvířat a vykonávání zvláštních prací. Školy nechal po šesté třídě. Během následujících 28 let prošel Sanders mnoho povolání napříč Americkým Jihem.Ty zahrnovaly krátkou službu u Americké armády (díky které navštívil Kubu), pracoval taky jako topič parní lokomotivy, pojišťovací agent, provozovatel čerpací stanice, prodejce pneumatik, operátor trajektu, řidič tramvaje nebo například získal místo právníka.

V roce 1908 se oženil s Josephine King, se kterou počal tři děti (Margaret, Harland Jr., a Mildred), avšak jeho neschopnost udržet si práci brzy vedla k rozvodu. Jeho syn Harland Junior zemřel ve svých dvaceti letech. Při odstranění krčních mandlí došlo k otravě krve. V roce 1949 se Harland znovu oženil, tentokrát s Claudií Leddington. S tou byl až do své smrti.

Tajný recept

Sanders provozoval benzinovou stanici v Corbin v Kentucky. Začal vařit a prodávat jídla unaveným cestovatelům, kteří se na pumpě zastavovali. Jeho jídlo, které nejčastěji obsahovalo smažené kuře, šunku, fazole nebo teplé sušenky mu přineslo reputaci skvělého kuchaře po celém regionu. O pár let později upustil od benzínových stanic a otevřel si svou první restauraci.

Začal pracovat na svém vyhlášeném receptu, který je stále bedlivě střežen KFC. Završil ho v roce 1939, kdy vynalezl metodu smažení kuřete v tlakovém hrnci, který snižuje mastnotu, chrání chuť, vlhkost a strukturu bez ztráty času vaření.

Kuře za čtyři centy

Přes celou dekádu Sanderova restaurace prosperovala. Dálniční křižovatka, umístěná před jeho restaurací, ale byla pak přesunuta na jiné místo a v roce 1956 prodal Sanders restauraci pod cenou. Po uzavření své restaurace se Sanders pokusil o novou obchodní taktiku. Cestoval napříč Spojenými státy, navštívil potenciální franchisantské restaurace a nabídl jim svůj kuřecí recept na oplátku za čtyři centy za každé prodané kuře (později ho zvedl na pět centů).

Fungovalo to. V roce 1964 mělo koncesi prodávat jeho kuře přes 600 prodejen a vybudoval společnost v hodnotě milionů dolarů.Ve věku 74 let vlastnil Sanders prosperující společnost se sedmnácti zaměstnanci, kanceláří, prostorem a nezanedbatelným ziskem.

V červnu 1980 mu byla diagnostikována akutní leukemie. Zemřel 16. prosince 1980 na zápal plic ve věku devadesáti let. Jeho tělo spočívá v Kentucky ve Státním Capitolu. Předtím byl pohřben na hřbitově Cave Hill v Louisville.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě