Jaká cvičení jsou trendy dnes a co frčelo v osmdesátkách?


skupinové lekce

Nejen v módě, ale i v oblasti cvičení se objeví trendy, které si na určitou dobu zcela podmaní tělocvičny. V současnosti jsou velkým hitem intervalové tréninky HIIT, nejrůznější druhy jógy, ale i zábavná cvičení s prvky boxu nebo třeba baletu.

Dokázali byste si ale ještě vzpomenout, co frčelo v minulosti? Na doby, kdy jsme žili pro aerobik, nosili barevné legíny, čelenky do vlasů a v nejedné domácnosti by se našla videokazeta Jane Fondy? A která z nás nepřestavovala nábytek, aby mohla dělat výkopy podle dokonalé Cindy Crawford?

Pojďme se trochu ohlédnout do minulosti a zavzpomínat na ty největší hity uplynulých let! Jak moc se liší od současných cvičebních metod, pomocí kterých si formujeme postavy?

80. léta – Aerobik s Jane Fondou

Osmdesátá léta patřila Jane Fondě. Přestože slavná herečka natočila řadu kultovních filmů, pro mnohé je hlavně nepřekonatelnou královnou aerobiku. Toto skupinové cvičení přivedla do obývacích pokojů a umožnila ženám pracovat na svých vysněných křivkách, kdykoliv jim to čas dovolil. První videokazetu natočila v roce 1982 a okamžitě se stala obrovským hitem. Prodalo se neuvěřitelných 17 milionů kopií a stalo se tak nejúspěšnějším videem všech dob.

V té době také její tým vymyslel oblečení, které tento trend jen podtrhlo – od pletených návleků na nohy, až po nátepníky a čelenky. Dokonce se říká, že videokazety Jane Fondy zvýšily prodeje VHS přehrávačů, protože ženy chtěly mít její programy k dispozici a do té doby je nic tolik nemotivovalo k tomu, aby si přístroj koupily.

Jane cvičení naprosto propadla a natočila ještě dalších 21 kazet, poslední ve svých 72 letech. „Nemůžu říct, že bych se probouzela s myšlenkou, jak se těším, až si půjdu zacvičit, i já se někdy musím nutit. Ale protože vím, jak se potom budu cítit, vždy se nakonec odhodlám, a ještě nikdy jsem svého rozhodnutí nelitovala,“ řekla jv jednom z rozhovorů ednaosmdesátiletá herečka.

V Česku v osmdesátkách byla a dodnes zůstává nejznámější ikonou aerobiku bezpochyby Olga Šípková. I ona má na svém kontě hned několik sportovních úspěchů a cvičících videokazet.

90. léta – Se Cindy za krásnou postavou

Devadesátky byly ve znamení dokonalých modelek. Bezchybné krásky jako Claudia Schiffer, Elle MacPherson či Cindy Crawford nezářily jen na titulních stránkách prestižních magazínů a neuzavíraly módní přehlídky světoznámých návrhářů, úspěch zaznamenaly i na poli fitness trendů. Všechny zmiňované natočily videa se cvičením, kde jim se správným provedením radili uznávaní fitness trenéři. Od propracovaných aerobních sestav, kterými odhodlaným cvičenkám motala hlavu i nohy Jane Fonda, vsázely útlé topmodelky na správně provedené posilovací cviky a netradiční prostředí. Claudia Schiffer například cvičila na pražských střechách.

Po revoluci do popředí přicházela postupně kulturistika. V roce 1993 byl dokonce udělen poprvé titul Miss fitness.

Rok 2019 – Návrat skupinových lekcí

Podle American College of Sports Medicine je v současnosti velkým trendem hlavně intervalový trénink o vysoké intenzitě HIIT (High Intensity Interval Training – pozn.red.). Při tom je dobré mít těsnější oblečení na tělo a také pevnější obuv. Navíc se při něm většina lidí poměrně zapotí, tudíž se hodí i potítka na ruce – trend, který byl při sportu oblíbený v minulosti a dnes se postupně vrací.

Populární je také trénink s vlastní vahou, kdy se maximálně využívá přirozené neuromotoriky pohybu. A frčí i jóga. V západních zemích je nejvíce rozšířená power jóga, která je vhodná na protažení a posílení svalů celého těla a navíc pomáhá i při hubnutí nebo udržení váhy.

Populární je také hot jóga, která není samostatným jógovým stylem, ale spíše vylepšeným cvičením jógy. Cvičí se v prostorech vytopených na zhruba 38 až 41 stupňů Celsia. Díky vyšší teplotě dochází k uvolňování svalů do maximálních poloh. Tělo nás při takovém cvičení jistě pochválí za detoxikaci vnitřních orgánů a získáme díky tomu i vytrvalost a zvýšíme odolnost organismu.

„Pokud se chystáte na jógu, s oblečením si nemusíte příliš dělat hlavu. Bohatě vám postačí legíny, které neškrtí v pase, a volnější sportovní top. Vybírejte ale takové oblečení, které je savé a rychle schnoucí. Pro některé druhy jógy se vyrábí i speciální kolekce, zejména pro zmiňovanou hot jógu, nebo typy jóg s vyšší fyzickou náročností,“ říká Jan Štádler, marketingový ředitel Hervis Sports.

Ten zároveň upozorňuje na další zajímavý trend v oblasti fitness trendů. „Svět cvičení dnes neodmyslitelně ovlivňují technologie. V nabídce jsou nejrůznější tipy hodinek, které sledují a měří náš fyzický výkon při sportu. Takovou formu hodinek nebo náramků si tak můžeme pořídit nejen jako šikovného pomocníka na sport, ale s pěkným designem se z nich stane i dobrý módní doplněk,“ doplňuje Jan Štádler.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí