Jak být víc eko


eko

Nejez maso.

Třiď odpad.

#Neplastuj.

To je jen pár příkladů toho, co na nás každý den někdo křičí ze sociálních sítí, novin, televize i rádia. Kdo v dnešní době neřeší klimatickou a ekologickou krizi planety Země, jako by byl bad, bad guy.

Známou věcí je, že než něco budete kázat druhým, měli byste začít u sebe. Takže jak být víc eko?

  • Nekupujte si jednorázové plasty. Divili byste se, kolik jich denně spotřebujete. Ráno si dáte kafe v automatu, k tomu si koupíte v potravinách půlitrovku vody, v pekárně si vezme pytlík na koblihu a večer si objednáte dovoz jídla. Tyhle všechny obaly jsou z plastu. A jejich používání se dá vcelku snadno předejít. Kafe si nechte naít do vlastní termosky, vodu si doma natočte do omyvatelné lahve, koblihu snězte buď hned, nebo si na ni přineste látkovou tašku a ubrousek, a večeři si nenechte přivézt, ale uvařte si sami a z hrnce jídlo přendejte rovnou na talíř. Nejen, že ze sebe budete mít dobrý pocit, ale ještě ušetříte.
  • Nabírejte si přiměřené porce. Stravujete-li se v jídelně nebo obědváte v restauraci s tácovým systémem, naberte si vždy jen tolik, kolik víte, že opravdu sníte. Kde myslíte, že skončí jídlo, které necháte na talíři? Ano, zbytečně vyhozené.
  • Bezmasé pondělí. Chápeme, že pro masožravce může být nemyslitelná představa, že by přestali jíst maso. Můžete ale aspoň zkusit bezmasé pondělí. Však ony ty zeleninové placky, polévky, saláty a těstoviny se taky dají sníst.
  • Vypínejte vodu. Máte při čištění zubů puštěný kohoutek? Chyba! Respektive hodně plýtváte. Stejně tak při mydlení ve sprše. Zkuste nemít puštěnou vodu, když ji vážně zrovna nevyužíváte.
  • Jeďte v tom spolu. Ve dvou se lépe táhne. Pokud máte partnera, poproste ho, aby jel v eko módu s vámi, budete se podporovat. Jestli jste sami, hecujte se s kamarády.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě