Benefiční akce pro amazonský prales aneb udělejme něco pro životní prostředí!


Forest.ink 2 Viva La Amazonia!

Amazonský prales je unikátním místem díky své rozmanité biodiverzitě a přírodnímu bohatství. Každým dnem je z něj však vypáleno 81 000 hektarů půdy. Každým dnem nejen miliony zvířat přichází o své přirozené prostředí nebo rovnou o život. Dostali jsme se do situace, kdy se každá pomoc počítá. Jednou z takových aktivit je i akce Forest.ink 2 Viva La Amazonia!, která proběhne v neděli 15. prosince v pražském Vnitroblocku.

Strach o zdraví

“Projekt vznikl jako reakce na naléhavou situaci v Amazonii, která se stále zhoršuje. Když jsem byla poprvé v ekvádorské džungli, navštívila jsem domorodé místní obyvatele hluboko v pralese, kam se dostanete jen na lodi. Vedle jejich pozemku byla 60 kilometrů dlouhá těžební plocha. Tehdy z těžiště odváželo materiál 1200 nákladních aut denně a číslo stále narůstalo, až do dnešních 16 tisíc nákladních aut denně. Domorodí obyvatelé už ani neví, jak zní ticho, bojí se, že vážně onemocní kvůli rtuti v řekách, která se používá na těžení,” vysvětluje zakladatelka informačního a edukativního projektu Forest.ink, tatérka Petra Hlaváčková.

Forest.ink 2 Viva La Amazonia! nabídne 15. prosince návštěvníkům Vnitroblocku bohatý edukativní a zážitkový program od jógy a ayurvédy až po koncert Maoka. Už teď se ale každý může zapojit do internetové aukce obrazů a návrhů tetování s pralesní tematikou. Akci podporují například Petra Tattoo, Ondrash Tattoo, Jan Mráz, Marie Kraus, Adina BauBau, Duhovka a další dvě desítky tatérů, kteří budou motivy tetovat přímo na místě.

První Forest.ink

Když se konala benefiční akce Forest.ink poprvé v Chemistry Gallery roku 2016, mohli čeští ochránci pralesa z vybraných peněz koupit prvních deset hektarů v ekvádorské Amazonii. Později se rezervace rozrostla o dalších čtyřicet hektarů, nyní se tedy nachází na ploše o velikosti 37 fotbalových hřišť.

Na odkoupeném pozemku vyrostla v rámci sesterského projektu projektu Bosque Medicinal pralesní stanice, která slouží jako základna pro zodpovědný ekoturismus a dobrovolnickou činnost, zejména zalesňování ploch, vykácených kvůli nelegální těžbě. Na základě těchto aktivit vznikl letos projekt UNIDA (United for the Development of the Amazon), který sdružuje univerzity v Ekvádoru, Peru, Kolumbii, Brazílii a v České republice (Mendelova Univerzita, ČZU, Univerzita Palackého, Karlova, Univerzita a Masarykova univerzita).

I tentokrát poputuje vybraná finanční částka Forest.ink do rukou ekvádorského spolku Bosque Medicinal. Naše pozemky tvoří přirozenou navazující součást rezervace El Paraiso a vytvářejí tak ochrannou bariéru celé oblasti. Ty části, které jsou již vykácené, budeme znovuzalesňovat podle tradičních místních modelů, ale i podle návrhů z odborných fakult spolupracujících univerzit v rámci nadnárodního projektu UNIDA. Tyto vzorové reforestační projekty budou sloužit i jako výukové modely pro odbornou a laickou veřejnost v rámci vzdělávacích aktivit. Už doslova dnes, v průběhu právě běžícího dobrovolnického programu, přebíráme od místních několik stovek sazenic, různých rostlin a stromů, které budou namixované permakulturní cestou do formy tzv. jedlého lesa, abychom využili přirozený potenciál udržitelnosti pro místní komunitu, ale i pro místní faunu. Další aktivity skrze vědecko-výzkumné projekty se připravují ve spolupráci s jihoamerickou i naší akademickou obcí, ale také za účasti sousedů z lokální komunity,“ dodává Hlaváčková.

Program benefiční akce Forest.ink

Sector

  • 10:00–11:30 Petra Shakti Kaur: Kundalini Yoga
  • 12:30–14:00 Barbora Hu: Jóga živlového archetypu
  • 14:30–16:00 Petr Vašák: Dechová extáze
  • 16:30–18:00 Jan Komeda: Tantra jako přístup k životní energii a překročení duality

Přednáškový sál

  • 12:30–14:00 Muna Saliba: Přednáška o ajurvédě
  • 14:30–16:00 Lena Yellow: Dar hlasu
  • 16:30–18:00 Přednáška o pralese (zdarma)
  • 18:30–19:00 Vyhlášení aukce (zdarma)
  • 19:30–20:00 Ceremonie s kakaem
  • 20:00–22:00 koncert Maok

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí