Co si Ozuna myslí o převratu latino hudby v USA?


Ozuna

Když se v lednu roku 2017 na YouTube objevila latino hymna Despacito od dvojice Luis FonsiDaddy Yankee, nikoho zřejmě nenapadlo, že se bude jednat o vůbec nejpopulárnější video v celé historii této platformy. Videoklip ke skladbě má dnes na kontě přes šest miliard zhlédnutí a píseň samotnou můžeme označit jako jednoho z průkopníků neuvěřitelné obliby latino muziky. Nejen v USA, ale po celém světě. A tento trend se navíc dost slušným způsobem uchytil i v našich končinách.

Aktuálně nejvíc hot jméno latino hudby

Další obrovskou superstar španělsky zpívané hudby je Ozuna. Sedmadvacetiletý rodák z Puerto Rica se tento měsíc objevil na obálce prestižního amerického časopisu Billboard. Ano, to je právě ten magazín, který dnes a denně sestavuje žebříčky nejpopulárnější muziky ve Státech. Právě Ozuna se totiž za rok 2018 stal nejsledovanějším umělcem na YouTube a nejen podle zmíněného časopisu jeho hvězda ještě nadále poroste. Na své konto si připisuje jeden úspěch za druhým. Krom neuvěřitelného počtu zhlédnutí na videoklipech se mu podařilo také vyprodat hned čtyři večery v největší aréně v Puertu Ricu, v Coliseu. Nyní se chystá na pořádný převrat po Spojených státech, stále ale hodlá zůstat věrný španělštině a o tvorbě v angličtině prý ani nepřemýšlí:

Chci dosáhnout toho, aby latino kultura opravdu pronikla do Spojených států, protože zatím se tak nestalo. Ještě tam není natolik mainstreamová, aby se vyrovnala angličtině. A pokud právě já mám příležitost v podobě tolika sledujících, můžu pomoci latino kultuře dostat se do mainstreamu. Nehodlám tuto šanci sobecky zahodit jen proto, že jsem se naučil anglicky a tak dále.

Blíží se převrat?

Ozunův poslední hit Taki Taki, na kterém spolupracoval s DJ SnakemCardi B, ukazuje jako exemplární příklad pro nové možnosti. Nyní je podle něj prý konečně možné latino muziku naplno propojit s tou americkou. Nyní totiž umělci ze západu již do jednoho chtějí se španělsky mluvícími zpěváky a rappery spolupracovat. Podle Ozuny je právě spolupráce a rozšiřování hnutí jednou z hlavních devíz a šancí pro latino obecně. Umělci jako právě Daddy Yankee měli na kontě velké hity už v minulosti. Jen si vzpomeňme na skladbu Gasolina, která hrála v roce 2004 snad úplně na každé party. Tehdy ale ještě nebyl tak rozsáhlý vliv internetu, potažmo sociálních sítí.

Ozuna dále potvrzuje, že tehdy byla situace zcela odlišná. V hitparádě byla Gasolina, jeden hit ve španělštině, proti bezpočtu bangerů v angličtině. Dnes je v hitparádě třeba právě skladba Taki Taki, rozhodně tam ale není jediným reprezentujícím příkladem latino hnutí.

Nová vlna

Přestože jsou Ozunovy vize opravdu velkolepé, v jednom se rozhodně neplete. Latino umělci jako J Balvin, Luis Fonsi nebo Bad Bunny jsou dnes obrovskými hvězdami. A důležitý podíl zhlédnutí a streamů jim přichází právě i ze Spojených států.

Vzhledem k tomu, že umělci jako Drake, Tekashi 6ix9ine nebo Cardi B s latino umělci v posledním roce docela hojně spolupracovali, dá se očekávat, že i vliv jich samotných se na tomto poli naplno ještě projeví. A mohlo by to být možná vůbec poprvé, kdy si Američané do takové míry zvykli na to, že textu vlastně nerozumí. A to by byl skvělý příklad pro celý svět. Co si o tom myslíte vy?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli