Co se opravdu stalo Tenkrát v Hollywoodu?


Ranč Mansonovy Rodiny ve filmu

V posledních dvou letech končících na číslovky 8 a 9 si už obyvatel České republiky zvykl, že si ob týden připomínáme nějaké to slavné výročí. V měsících srpen-listopad stoupá dějinná důležitost minulých událostí. Leckomu tak snadno může uniknout padesátileté výročí události, kolem které se točí celý nový film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, který je bez nadsázky nejočekávanější filmovou událostí roku 2019.

Dvě roviny

Zatímco v hlavní linii příběhu divák sleduje souhru dvou hereckých model, Brada Pitta a Leonarda di Capria, baví se nad „autentickými“ westerny 60. let a nad Tarantinovými citacemi a odkazy, filmem se vine jako červená nit temná atmosféra skutečných událostí srpna 1969. Kromě ikonického festivalu Woodstock, považovaného za vyvrcholení květinové revoluce hnutí hippies, ukázala uvolněná atmosféra west coastu 60. let také svou temnou tvář.

V noci z 8. na 9. srpna toho roku začala totiž série vražd známých jako Případ Tate-La Bianca, v nichž členové gangu Masonova rodina zavraždili několik lidí včetně manželky režiséra Romana Polanskiho, herečky Sharon Tate, toho času v osmém měsíci těhotenství.

Temná strana květinových dětí

Právě v tomto živém odkazu na dobu nedávnou, již režisér sám zažil, je třeba hledat klíč ke čtení filmu Tenkrát v Hollywoodu. Tarantino se pouští do rekonstrukce atmosféry, na kterou se vzpomíná jako na zlatá léta, a přitom se věnuje jejímu temnému pozadí.

Idealizovaný Hollywood produkuje trosky, jakou je také hlavní hrdina, kterého hraje DiCaprio. Květinové děti tančící po ulicích zavedou Brada Pitta na ranč s těžkou atmosférou a ve vzduchu visícím násilím. Ranč je autentickým pamětníkem filmových událostí, natáčely se tu westerny, stejně jako tu na sklonku šedesátých let sídlil klan Masonovy rodiny.

Tenhle gang připomínající sektu vznikl právě z hippies komunity a čerpal z její svobody, étosu nezávislosti a přemíry halucinogenních látek. Skládal se převážně z bílých dívek střední třídy, které odmítly generaci svých rodičů i její hodnoty a utekly žít svobodný sen své generace. Ten jim na Spanhnově ranči nabídl charismatický vůdce Charles Manson, v němž jeho následovníci (a hlavně následovnice) viděli proroka.

Casting podle skutečnosti

Na tomto místě podotkněme, že atmosféra filmového ranče se stane ještě tíživější, uvědomíme-li si, že všechny postavy i jejich přezdívky jsou skutečné. Slepý majitel ranče Spahn opravdu hnutí dovolil být na jeho pozemku výměnou za péči. Jeho pečovatelka s přezdívkou Kvíčala byla v roce 1975 později odsouzená na doživotí za pokus o vraždu prezidenta Gerarda Forda.

Oproti jiným snímkům hvězdného režiséra nabízí Tenkrát v Hollywoodu i hluboké memento skutečných událostí, které měly na americké vnímání té doby hlubší vliv, než dokážeme ze Střední Evropy docenit. Část jejich aktérů je navíc stále naživu – například ovdovělý režisér Roman Polanski.

Mezi vtipnými, sprostými, typicky ukecanými a nekonečně zábavnými tarantinovskými scénami probleskává událost, která pro americké dějiny znamenala konec věku nevinnosti hippies. Diváku znalému dějinného pozadí nabídne snímek nečekaně vážnou rovinu, díky níž si pak o to víc užije explozivní finále.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli