Top 5 českých tracků o graffiti (1/2)


"Pozvánka" na Kick the shit 2016

Při pohledu na současnou podobu české rapové scény by pozorovatele asi sotva napadlo, že tento žánr k nám byl po revoluci importován spolu s graffiti. Respektive, že de facto vyrostl z komunity kolem pražských writerských part kolem roku po roce 1990 a že tyto dvě subkulturní komunity spolu byly pevně svázány v první i druhé dekádě na našem území – spolu se skromnou reprezentací zbylých dvou „elementů“ hiphopu, breakdancem a DJingem.

Historka o tom, jak se Indy s Wichem potkali při malování zdi, zdobila stránky magazínů už před deseti lety, společné kořeny a personální propojení však nesly mnohé jiné ovoce – za všechny jmenujme například sérii graffiti videí a s nimi spojených hiphopových mejdanů Kick the shit. Mnoho MCs začínalo jako writeři (jak například vzpomínají PSH v dokumentu Tenkrát na východě), a tím pádem se přirozeně rozhodli věnovat svému ilegálnímu koníčku jednu či více svých písniček. V tomhle a příštím článku se podíváme na dohromady 10 zajímavých tracků s graffiti tématikou, které snad utvoří plastický průřez různými přístupy a náladami mezi rapem a graffiti v tuzemsku.

WWW – Noční můra (1993)

Ty vole, vem ten sprej, celou mě nastříkej!

Základní kámen historie pražského hiphopu. V době, kdy celá kultura měla v Česku jen mlhavá specifika, vznikl úplně první český rapový klip, symbolicky věnovaný graffiti. Překvapivě vznikl v profesionálním zpracování Českou televizí a šest minut nabízí fascinující podívanou: Sifon a Lela v ujetých oblecích, policajti malující na zeď, moderátorka s olbřímím poprsím nebo nekontrolovatelná banda dětí, z nichž se za pár let stanou legendy. Klip se natáčel na Těšnově a graffiti v něm tak tvoří první vrstvu dodnes věhlasného legálu. Kouzelná sonda do časů, kdy bylo možné všechno.

PSH – Zpátky do dnů (2002)

Dion na každej vagon, vedle RE, charáč vod Delarocka, prase roka.

Track na desce Repertoár, kde vedle sebe poprvé stojí dvě ikony českého graffiti, praotec Orion a Vladimír 518. První jmenovaný vzpomíná na zašlé již časy své graffiti slávy, kdy jeho panely jezdily na každém metru, Vladimir naopak aktuálně vězí ve hře naplno a vzpomíná na své úplné začátky. Song se dočkal i velmi adekvátního vizuálu složeného z archivních záběrů na projíždějící metra a chromy. Působivá podívaná, která spouští nostalgickou náladu i v posluchači, který ve vzpomínané době nebyl ani na světě.

LA4 – 1994-2004 (2004)

Na lince C skládám promoce graffiti školy, není co drolit a proto píšu na cokoliv.

LA4 aka Lafor je stálicí pražské scény. Bývalý člen uskupení Indy a Wich, člen ZCF aBGH crews a jižácký lokálpatriot se na desce Dj Wiche Time is now ohlíží za deseti lety své graffiti dráhy a v typickém kolážovitém stylu vzpomíná na zásadní momenty a zážitky. Láva vydržel v graffiti déle než většina jeho generace a ještě před pár lety zdobily legály a tratě jeho přísně stylové piecy Gyzmoe.

Divokej Západ – Graffiti vs. stát (2002)

Podceňovat moje slova byl by lehkovážnej čin, třeba zjistíš, že maluje i tvůj syn.

V době, kdy se v Praze už vzpomíná na desetiletou historii, probíhá v Plzni hiphopová erupce: mnohačlenná skvadra Divokej západ vydává stejnojmenné CD, které je na západě fatálním milníkem, k němuž se do dneška všichni místní vrací. V hiphopovém koloritu tracků o hulení, sexu nebo mlácení skinheadů do hlavy nechybí ani zástupce graffiti – na syrovém beatu servírují střídající se rappeři striktní lyrics s takovým zápalem, že posluchač omluví i dnes poněkud roztomile vyznívající idealizovaný pohled na graffs.

Khomator – Maluj, koukej přemýšlej (2009)

Nemáte respekt, dětičky, nevíte, kdo byl Děs! Po cestě z kina jste se rozhodly psát RHS.

Khoma je pro Havířov a celou „Silesia unia“ zásadní postavou. Kromě aktivního psaní jména fungoval jako popularizátor a organizátor scény a dodnes se živí jako profesionální graffiti výtvarník. V tracku Maluj, koukej, přemýšlej se vymezuje proti vlně malujících kids spuštěné filmem Gympl a vtipně i striktně je kritizuje za neznalost historie a pravidel. Téma graffiti prostupuje celou jeho rapovou tvorbu a například na desce 3×4 má šestiminutový track Ffiti army, kde nahlíží téma graffs z pohledů nádražáka, bezdomovce, writera i své nešťastné matky.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli