Žralok jako ikona teroru? Shark Week letos opět vyvrátí nejčastější mýty o mořských predátorech


Žraloci patří k nejobávanějším, ale zároveň fascinujícím mořským predátorům. Ne vždy tomu tak ale bylo. K prvním útokům na člověka došlo před více než sto lety u břehů amerického New Jersey. Zahynout museli během dvou týdnů čtyři lidé, než byl svět ochoten si připustit, že žraloci mohou napadnout i člověka.

Pětadvacetiletý Charles Vansant vykrvácel za soumraku 1. července 1916 na hotelové pláži v New Jersey. Jeho zmrzačené tělo vytáhlo z vody několik mužů. O pět dní později byly na stejném místě návštěvníky pláže nalezeny beznohé ostatky sedmadvacetiletého poslíčka Charlese Brudera, který zahynul během odpoledního plavání.

Hned v následujícím týdnu byl napaden desetiletý Lester Stilwell v Matawan Creek. Jeho vyděšení přátelé utíkali nazí a zablácení hlavní ulicí a křičeli, že je ve vodě žralok. Ale lidé byli skeptičtí. Věděli, že se žraloci živí jinými oceánskými živočichy, ale než uvěřili tomu, že tito dravci mohou napadnout také člověka, muselo dojít k dalším dvěma napadením. Zprávy o amerických útocích na žraloky byly ve světě často odmítány jako rybářské historky.

Když však bylo nalezeno Stilwellovo tělo, svolal prezident Wilson schůzi vlády a Bílý dům schválil poskytnutí federální pomoci při odhánění všech divokých žraloků. Z vod v New Jersey byl následně vytažen téměř dva a půl metru dlouhý bílý žralok, jehož žaludek obsahoval lidské ostatky.

Plavání v oceánu bylo v roce 1916 poměrně novou formou zábavy. Série útoků v New Jersey však lidem potvrdila, že oceán je divoký a že tato děsivě vypadající zvířata jsou dravci, kteří si rádi pochutnají i na lidském mase. Tento nový přístup přinesl také Čelisti nebo Žralokonádo a postupně udělal ze žraloka nejobávanějšího mořského predátora, který patří mezi živočichy s nejhorší pověstí. Filmové thrillery ukazují žraloky jako nemilosrdné zabijáky, jejichž jediným cílem je požírat lidi, ale jejichž svět nás stále fascinuje.

Důkazem je také jedna z nejočekávanějších letních televizních událostí, kterou je Shark Week na Discovery. Letošní sezona zavede diváky na nová místa výskytu žraloků a prozradí řadu novinek o jejich životě a chování. Tvůrci dokumentů se ponořili do hlubin oceánů, aby se mohli zblízka podívat na nejnebezpečnější predátory a prozkoumat jejich tajný život.

Sérii dokumentů zahájí 11. července ve 23 hodin pořad Bear proti žralokovi (Bear vs. Shark), ve kterém se diváci mohou přesvědčit o tom, jak to dopadne, když známý survivalista Bear Grylls narazí na žraloky, kteří navíc mají výhodu domácího prostředí.

V úterý 13. července se mohou diváci ve 23 hodin těšit na show s názvem Vzdušené čelisti: Za zlatem (Air Jaws: Going For Gold). Tým dokumentaristů se tentokrát pokusí zachytit další nejvyšší přelet žraloka nad mořskou hladinou. Ve snaze ulovit svou kořist se v dosud zaznamenaném rekordním výskoku dostal žralok do výšky 4,6 metrů.

Následuje pořad Týden žraloků s Jackass (Jackass Shark Week) v sobotu 17. července od 23 hodin, v němž odvážní kaskadéři otestují svou statečnost a práh bolesti, a sérii dokumentů uzavře v neděli 18. července ve 23 hodin pořad Jémine! Týden žraloků (Crickey! It´s Shark Week), v němž se australský fotograf Robert Irwin poprvé setká tváří v tvář s velkým bílým žralokem.

Cílem Shark Week na Discovery je nejen bavit, ale také vzdělávat diváky o tom, proč zdravé oceány potřebují žraloky. Trh se žraločími ploutvemi je hnacím motorem nadměrného rybolovu, kvůli němuž každoročně zahyne zahyne až 73 milionů žraloků. Discovery proto pokračuje v dlouhodobém partnerství s neziskovou organizací Oceana, která pomáhá žraloky chránit.

Foto: Discovery


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí