Zima nemusí zastavit vaše oblíbené běhání


běh

Češi milují běhání. Zvláště v letních měsících neexistuje příjemnější sportovní aktivita, než obout tenisky a vyběhnout do přírody. Co když se ale slunné počasí s přicházejícím podzimem promění v plískanice, sychravo a chladné večery? Jak si udržet dobrou kondici a nevzdat pravidelné tréninky s první nepříznivou tváří chladnějších měsíců?

Podzimní běh je ideál

Základ je pevná vůle, radost z pohybu a vhodné oblečení. Zvláště posledně jmenovaná položka je k tomu, abyste si běhání užili za jakéhokoliv počasí, naprosto zásadní. Rozmanitý podzim může nabídnout nádherné slunečné babí léto, ale také ranní mlhu, časté dešťové přeháňky i nepříjemný vítr, který pocitovou teplotu sníží i o několik stupňů.

To vše je doplněno postupným zkracováním dne, kdy se již kolem šesté hodiny dostaví nesmlouvavá tma.  Přesto pro mnohé běžecké nadšence začíná podzimem to nejideálnější období.

„Podzimní měsíce jsou na běh optimální – není horko a dusno, výborně se dýchá, organismus se jen tak neunaví a neopomenutelná je i energie a vyplavené endorfiny, kterými hravě překonáte podzimní únavu a špatnou náladu,“ tvrdí zapáleně Michal z Running2, který dodává, že vyběhnout můžete za každého počasí, stačí jen zvolit to správné vybavení.

Správné oblečení na běh

Zkušení běžci se řídí dvěma jednoduchými pravidly – vrstvit oblečení tak, abyste měli vždy o jednu vrstvu oblečení více, a oblečení volit, jako by bylo venku o deset stupňů více. I když vám ze začátku bude možná trochu zima, po pár minutách svižných pohybů se rychle zahřejete. A nebojte se nachlazení. To vám nehrozí, pokud se nebudete zbytečně zastavovat. Mokré, propocené oblečení na vás by mohlo způsobit zbytečné prochladnutí. Volte proto kvalitní termo oblečení.

Základ je funkční triko – s krátkým nebo dlouhým rukávem, zateplené legíny a lehká větrovka. „V současné době si běžci mohou vybírat z nepřeberné nabídky funkčních oblečení, které umožňují díky své prodyšnosti tělu dýchat, ale zároveň ho chrání před větrem a deštěm. Naši zákazníci si například velmi pochvalují funkční oblečení značky Benger, které je k dostání exkluzivně v Hervisu,“ říká marketingový ředitel Hervis Sports Jan Štádler, který zároveň nabádá, aby všichni vyznavači běhu neopomněli chránit své nohy, a to nejen výběrem kvalitní obuvi, ale i ponožek, které jsou začínajícími běžci často chybně opomíjeny:

„Pokud byste v chladnějších měsících vyběhli z holými kotníky, můžete si nachladit achilovky. Nejideálnější jsou proto kompresivní podkolenky. Ty si můžete pořídit z nejrozmanitějších materiálů, například z vlny merino, která navíc v nepříznivém počasí krásně hřeje.“

Správná obuv na běh

I obuv si vyberte přímo na míru.  Před nákupem zvažte, v jakém terénu nejčastěji běháte. „Pokud se pohybujete nejvíce po silnici, postačí vám klasické běžecké boty, do terénu bych určitě doporučil trialovou běžeckou obuv, ta vás lépe ochrání před riziky nerovného terénu, například hrubší podrážkou bránící uklouznutí či odolnější svrchní vrstvou. Pro ty, kteří vybíhají za každého počasí, bych zvážil koupi obuvi s GoreTexem, která zamezuje propuštění vody, vyzkoušejte na příklad SALOMON, Merrell a LOWA,“ doporučuje dále Štádler.

Na podzim si budete muset zvyknout, že budou vaše tréninky často probíhat za šera či ve tmě, proto by vám ve výbavě neměly chybět výrazné ochranné prvky, které budete mít buď rovnou na oblečení nebo ve formě luminiscenčních pásků. Při úplné tmě se běžcům velmi osvědčily čelovky.

Běh ve sněhu

Ani s prvním sněhem nemusíte věšet běžecké boty až do jara na hřebík. K podzimnímu oblečení přidáte jen teplou vestu nebo silnější bundu – skvělé jsou z více materiálů, funkční čepici, běžecké rukavice a ochranu na krk.

Pro opravdové nadšence se dají pořídit boty se speciální podešví, kde jsou přidány samozasouvací hřeby nebo smirkový povrch zabraňující uklouznutí i na ledu. A může se jít (běžet) na to!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí