Ženám pomůže kniha o kojení. Ukáže jim, co vše je normální


Dvacet různých příběhů a každý ukazuje, co vše může ženy při kojení potkat. Novinářka a laktační poradkyně Tereza Mynářová vyslechla dvacet žen a sepsala jejich zkušenosti, pochyby, pokusy a úspěchy do knihy Naše cesta ke kojení. Aktuálně se snaží vybrat peníze na její vydání.

Kojit miminko chce většina nastávajících matek. V porodnicích jich zhruba 95 % s kojením skutečně začne, na konci šestinedělí už se ale v Česku výlučně kojí jen 26 % miminek. Ve třech měsících 13 %. Proč kojení často nevyjde podle původních představ? „Jeden z důvodů je ten, že jsme ho ztratili z očí. Kojení přestalo být zkušeností, kterou si ženy v komunitě jednoduše vzájemně předávají,“ předpokládá autorka knihy Tereza Mynářová.

Kniha Naše cesta ke kojení má podle ní pomoct k tomu, aby se kojení vrátilo do běžného života. „Sdílení příběhů a zkušeností pomáhá. Ukazuje ženám, že v tom nejsou samy. Dodává jim inspiraci, jak se s různými nejistotami vypořádat. Naději, že každé náročné období přejde,“ dodává Mynářová.

20 žen. 20 různých příběhů

Novinářka a laktační poradkyně Tereza Mynářová vyslechla dvacet žen z celé České republiky a sepsala jejich zkušenosti. Od očekávání v těhotenství, prvních dnů v porodnici, po další měsíce a roky.

Každý příběh se zaměřuje na trochu jiné téma. Například:

  • život s neodložitelným miminkem
  • jak kojení pomohlo překonat poporodní úzkost
  • srovnání, jak vypadala podpora kojení před 19 lety a dnes
  • zkušenost s citlivým a postupným odstavem
  • kojení předčasně narozeného miminka
  • jak se vyrovnat s pocitem viny, že se vše nedařilo přirozeně
  • kojení dvojčat
  • jak se povedlo spojit kojení a kariéru

Díky knize se budoucí i stávající matky lépe seznámí s kojením. Získají konkrétní představu, jak může vypadat, co někdy obnáší a jak se dají řešit.

Aby mohla kniha vyjít…

Knihu se chystá Tereza Mynářová vydat během července 2021 vlastním nákladem. Aby to bylo možné, potřebuje vybrat prostředky na ilustrace k jednotlivým kapitolám, korekturu, grafickou úpravu, přípravu k tisku, tisk, dopravu a tvorbu e-shopu na svém webu.  Peníze se snaží získat v rámci kampaně na Hithitu, která potrvá do 12. května.

foto: archiv projektu


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí