Zemřel John Mollo, dvorní návrhář postav Star Wars


Psal se rok 1977, když do amerických kin vtrhl snímek, který byl svým zpracováním na tuto dobu naprosto unikátní. Ten snímek se jmenoval Star Wars, natočil ho režisér George Lucas a své publikum si získal nejen dějem, ale také svou vizuální stránkou, respektive použitými kostýmy. A právě za nimi stál především návrhář John Mollo, jenž bohužel 25. října zemřel. Bylo mu 86 let.

Dnes neexistuje téměř nikdo, kdo by si alespoň zčásti nevybavil vzhled Dartha Vadera nebo Stormtrooperů. Avšak málokdo ví, možná jen ti nejvěrnější fanoušci, jak tyto ikonické kostýmy vznikaly, popřípadě kdo za nimi po stránce návrhů stál. I když se původně vycházelo z koncepčních snímků umělce Ralpha McQuarrieho, který si prakticky vysnil také podobu Chewbaccy, R2-D2 nebo C-3PO, Mollo byl tím, jenž je přivedl k „životu“.

Mollo byl britským armádním historikem s řadou odborných publikací o armádních uniformách a na základě těchto znalostí si jej George Lucas vybral do týmu. Potřeboval totiž navrhnout ideální kostým pro Dartha Vadera a chtěl, aby jistým způsobem vypadal jako supervoják s brněním a celkově velmi ojedinělým vzhledem. Pro naplnění této vize použil černou kombinézu na motorku, nacistickou helmu, plynovou masku a oblek středověkých mnichů.

Za zmínku stojí i to, že na finální návrh měli spolu s produkčním designérem Johnem Barrym velice omezený čas a jejich rozpočet činil „pouhých“ 1 200 dolarů, což bylo ve srovnání s ostatními postavami mnohem méně. V tomto rychlém tempu a se slabšími finančními prostředky nakonec dokázali vytvořit jednu z nejikoničtějších filmových postav současnosti.

Mollo ovšem nestál pouze za Darthem Vaderem. Mimo outfit pro princeznu Leiu nebo Hana Sola navrhl také kultovní kostým pro Stormtroopery, vojáky Galaktického Impéria. Tato práce mu zcela zaslouženě vynesla rovněž Oskara za kostýmové návrhářství pro Star Wars, nicméně jak sám říkal, „kostýmy pro Star Wars vlastně nejsou kostýmy, ale trocha instalatérství a automobilového inženýrství“.

foto: flickr.com, metro.co.uk


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli