Výstava 9 aneb devět měsíců očima uměleckého fotografa Derecka Harda


Dereck Hard

Číslo devět evokuje většině lidí těhotenství, respektive počet měsíců, během kterých se změní dvěma lidem život. A přesně to bylo inspirací fotografovi, který si říká Dereck Hard. Před příchodem jeho prvního potomka na svět nafotil se svou ženou Marií smyšlený příběh těhotné ženy, která se potýká s nečekanou situací a řeší ji po svém. Na celou sérii nesoucí prostý a vše říkající název 9 se můžete přijít podívat do pražské Kavárny co hledá jméno.

Změna konce

Přesto, že Dereck už nějakou dobu nesdílí na sociálních sítích fotografie ze svého intimního života, v této nové sérii udělal výjimku. Na snímcích můžete spatřit jeho ženu v různých fázích těhotenství. Jedná se ale o smyšlený příběh, prostřednictvím kterého kritizuje současnou společnost.

„Chtěl jsem svou ženu nafotit během těhotenství, ale ne nějak prvoplánově. Jelikož dělám pop artové série, rozkvetlá louka nepřipadala v úvahu, a tak jsem vymyslel sérii devíti měsíců s poměrně depresivním podtextem. Původně neměl mít příběh ani dobrý konec. Ale jak Mariino těhotenství pokročilo, rozhodli jsme se, že to trochu pozměníme,“ říká Dereck.

Cigarety, alkohol i drogy

„Matějův přístup je skvělý v tom, že přichází nejen s nápady, jak fotky vytvořit, ale také jak je vystavit a má vymyšlený i koncept celé vernisáže výstavy. Při ní jsme nalévali hostům wellcome drinky připomínající mateřské mléko, a to přímo z dětské lahvičky, a k vidění byl i set-up, který jsme používali při focení. To všechno byl jeho nápad a já jako kurátor hrozně oceňuji, že je takový puntičkář. Jeho největší kouzlo je ale v tom, že je do své práce neuvěřitelně zapálený. Má takovou čirou radost z té činnosti a je v takovém flow, kdy nechává proudit své nápady a ty pak realizuje,“ vyzdvihuje Dereckovu práci kurátor výstavy Vojta Fiala.

Výstava je rozdělena do dvou místností. V první vás může šokovat, že žena v prvních měsících těhotenství nepohrdne cigaretami a alkoholem, a dokonce ani drogami.

„Vytvořili jsme příběh s nějakým přesahem, aby se nad tím lidé více zamysleli. Na jedné fotce můžete vidět těhotenský test a zároveň ženu, která přesto, že je těhotná, kouří trávu. Něco se stalo, je smutná a řeší to takovým způsobem. Není to ale nic abstraktního. Ve skutečnosti to tak někteří lidé dělají, ale nikdo to veřejně neukáže. Tak to prostě je. Ukázal jsem věci, které se dějí i v běžném životě, a jsem rád, že nás se to netýkalo,“ doplňuje Dereck. Druhá místnost pak obsahuje fotografie v pokročilejší fázi těhotenství.

Devítka značí ale mnohem víc

Dereckovou prvotní myšlenkou bylo číslo devět právě kvůli devíti měsícům těhotenství, zároveň jde ale o jeho letos již devátou výstavu. Předcházelo jí několik sdílených výstav v Česku, ale také sólo výstavy v Rusku nebo USA. Pomyslný kruh devítek uzavírá pak rok 2019, takže se to kolem výstavy devítkami doslova hemží.

Přesto, že si fotograf s příběhem hrál a vytvořil syté a načančané fotografie, Mariino těhotenství bylo mnohem šťastnější než to z příběhu. „Pro mě to bylo samozřejmě o náladách. Nevěděli jsme, do čeho jdeme, ale užíval jsem si to hodně. Teď si to s naší Emičkou samozřejmě užívám ještě mnohem víc. Sranda je, že se to všechno fotilo tady, takže se můžeme vrátit nejen ve vzpomínkách na místo, kde všechny fotografie vznikaly. Ale samotné focení až tak srandovní nebylo. Mohli jsme fotit vždy až po zavíračce, já byl v extrémním stresu a uvědomoval jsem si, že by měla manželka dávno spát, a ne tady fotit do dvou nebo do tří do rána. Fotili jsme mnohdy v obrovském horku, kvůli efektu jsme vytvářeli umělý dým a často to tady vypadalo, jako by kavárna hořela. Bylo to zajímavé, ale jsem rád, že je to za námi,“ uzavírá Dereck. Výstava potrvá do 15. prosince.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli