Vědci vyvíjejí tabákovou vakcínu proti COVID-19


Americká dceřiná společnost British American Tobacco, Kentucky BioProcessing (KBP), vyvíjí potenciální vakcínu proti nemoci COVID-19, která je nyní ve fázi předklinického testování. Pokud testování proběhne dobře, BAT věří, že od letošního června by mohla vyrábět 1 až 3 miliony dávek vakcíny týdně.

I přesto, že KBP funguje jako komerční společnost, záměrem je, aby veškeré její aktivity na projektu vakcíny COVID-19 byly prováděny na neziskovém základě.

KBP se nedávno podařilo naklonovat část genetické sekvence COVID-19, která vedla k vývoji potenciálního antigenu – látky, která v těle vyvolává imunitní reakci a zejména produkci protilátek. Tento antigen byl poté vložen do rostlin tabáku k reprodukci. Jakmile byly rostliny sklizeny, byl antigen purifikován a nyní je podroben předklinickému testování.

Na vývoji vakcíny se používá technologie, kterou má společnost BAT patentovanou a která má oproti tradičním technologiím výroby vakcíny několik výhod:

  • Je potenciálně bezpečnější, protože tabákové rostliny nemohou hostit patogeny, které způsobují lidská onemocnění.
  • Vývoj je rychlejší, protože antigeny se v tabákových rostlinách vytváří mnohem rychleji – pouhých 6 týdnů v tabákových rostlinách oproti několika měsícům běžnými metodami.
  • Vakcína, kterou KBP vyvíjí, zůstává stabilní při pokojové teplotě – na rozdíl od tradičních vakcín, které často musí být uchovávány v chladu.
  • Cílem této léčebné metody je mobilizace imunitního systému, který má potenciál reagovat již po aplikaci jedné dávky.

Americká dceřiná společnost BAT, Reynolds American Inc, koupila společnost KBP v roce 2014 s cílem využít některé z jejích jedinečných technologií extrakce tabáku k dalšímu rozvoji nové kategorie svých potenciálně méně škodlivých produktů.

V roce 2014 dokázala KBP vyvinout jako jedna z mála společností účinnou léčbu proti ebole, když uvedla na trh lék ZMapp™ ve spolupráci s kalifornskou společností Mapp BioPharmaceuticals a americkým úřadem Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA).

BAT nyní jedná s vládními institucemi, aby co nejdříve mohla u své vakcíny zahájit klinické studie. Díky spolupráci s americkou vládou a dalšími dodavateli se BAT domnívá, že by bylo možné od června vyrábět 1 až 3 miliony dávek týdně.

Šéf vědeckého výzkumu BATu David O’Reilly prohlásil: „KBP již delší dobu zkoumá alternativní využití tabákových rostlin, přičemž jednou z cest je vývoj rostlinných vakcín. Jsme v kontaktu s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a čekáme na povolení k dalším krokům. Také jsme se spojili s britským ministerstvem zdravotnictví s cílem pokusit se maximálně urychlit vývoj vakcíny proti nemoci Covid-19.“

„Vývoj očkovacích látek je náročná a složitá práce, ale věříme, že se nám podařilo významně prolomit naši technologickou platformu u tabákových rostlin. Jsme připraveni spolupracovat s vládami a všemi zúčastněnými stranami, abychom pomohli vyhrát válku proti Covid-19,“ dodal David O’Reilly.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí