Radní hl. m. Prahy Jan Chabr podpořil vznik unikátního graffiti o velikosti 450 m2 na Výstavišti Praha. Autorská dvojice Tron a X-Dog alias Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek vytvořili na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu dílo inspirované sci-fi literaturou i komiksy. Graffiti (mural) bude na Výstavišti k vidění jen do doby, než začne plánovaná rekonstrukce pavilonů. Část díla se zároveň přesune na Kampu, kde se v prosinci uskuteční dražba jednotlivých desek. Její výtěžek poputuje neziskovým organizacím. Projekt vznikl ve spolupráci hlavního města Prahy, Výstaviště Praha a autorů.
Tron, tedy Michal Škapa, s Ondřejem Vyhnánkem alias X-Dogem vytvořili obří mural za necelý týden. Unikátní možnost využít jako plátno architektonickou památku se podle nich nenaskytuje často. „Plocha o takovém rozměru je vždy výzvou a Křižíkovy pavilony jsou zcela unikátní prostor. Navíc má celý mural kvůli brzké plánované rekonstrukci velmi krátkou trvanlivost a z původního Křižíkova pavilonu se zachová jen několik fragmentů, které pak poslouží dobré věci,“ říká Michal Škapa. „Inspiraci jsme čerpali ze sci-fi literatury, vědeckých kreseb i komiksů a stylově samozřejmě vycházíme z našich graffiti kořenů, i když tady jsme už u velkoformátových maleb,“ doplňuje Ondřej Vyhnánek.
Malba má podobu bájného ztraceného města – hlava složená z fragmentů, která se chystá vdechnout metropoli nový život, v ruce drží jiskru a kolem víří celý vesmír. Kombinace světa techniky i fantaskní vize jsou propojené do jednoho originálního výtvarného celku, ale i po rozebrání budou vybrané desky určené k dražbě fungovat jako samostatné umělecké dílo.
Za projektem stojí hlavní město Praha jak organizačně, tak finančně. „Křižíkovy pavilony postupně podstupují plánovanou rekonstrukci, někde již začala. Využití stávajících ploch k méně tradičnímu uměleckému zpracování a následně i k charitativnímu účelu považujeme za velmi smysluplné,“ uvádí radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku řekl Jan Chabr. „V této nelehké době město pochopitelně velmi důsledně řeší, které výdaje omezí, ale v tomto případě jsme se rozhodli projekt podpořit vzhledem k návratnosti nákladů na projekt směrem k těm, kteří se kvůli koronavirové krizi dostali do finanční nouze,“ uzavírá Jan Chabr.
Dílo následně poslouží k dobročinným účelům. Deset vybraných panelů bude vydraženo a celý výtěžek poputuje na podporu dvou organizací pomáhajícím rodinám, které jsou kvůli koronavirové krizi ve finanční tísni, a to do Klubu svobodných matek a organizace Pink Bubble, která pomáhá dětem, jejich rodinám a mladým lidem v boji s rakovinou.
„Část díla bude v rámci listopadu vystavena v Museu Kampa, kde si ho budou moci prohlédnout nejen návštěvníci musea, ale i případní zájemci o dražbu, která se uskuteční v prosinci,“ upřesňuje Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. „Spojení umění a dobročinné aukce mě vždy velmi těší a jsem rád, že Museum Kampa může být této aktivity součástí,“ doplňuje Pospíšil.
„Spolupráce s Michalem Škapou a Ondřejem Vyhnánkem byla skvělá a výsledek stojí zato. Čtyři sta padesát metrů čtverečních je obrovská plocha, ale autoři si s ní i v tak krátkém poradili skvěle. Očekáváme, že projekt osloví nejen mladou generaci se zájmem o alternativní způsob tvorby, ale i mecenáše, kteří se aktivně zapojí do dražby,“ říká na závěr Tomáš Hübl za Výstaviště Praha, které celý projekt pomohlo zorganizovat.
V následujících dvou týdnech bude projekt podpořen kampaní na sociálních sítích, která celý projekt představí široké veřejnosti a samotné dílo si návštěvníci budou moci přijít do areálu Výstaviště prohlédnout minimálně do prosince letošního roku. Finanční náklady hlavního města byly přibližně 900 tisíc korun.