The Atavists ohlašují novou desku singlem Time. V “hororovém” klipu bojují s duchy


Královéhradečtí rockeři the Atavists plánují na prahu letošního léta vydat nové album. Nyní vypouští do světa malou ochutnávku v podobě singlu Time, který opatřili také povedeným “hororovým” videoklipem. „Je to přesně na půli cesty mezi Chalupářema a Poltergeistem,“ žertuje frontman kapely The Atavists Adam Krofian.

Videoklip s názvem Time zažil svou premiéru ve čtvrtek 28. 4. na pražském koncertu v klubu Futurum a od pátku 29. 4. je k vidění na serveru YouTube. Jde o první singl z dlouho připravované desky Prettier than you, ve kterém hostuje také Lenka Dusilová. „Zapojení Lenky byla šťastná náhoda. Nahrávali jsme zpěvy, do refrénu měl přijít poměrně vysoko posazený backvokál a od nikoho z nás to nebylo ono. Napsali jsme Lence SMSku, jestli nemá čas se za námi zastavit ve studiu, když bydlí nedaleko. Přišla, za chvíli měla hotovo a šla zase domů. Song tím dostal úplně novou náladu a jsme za to moc rádi. Nezůstalo jen u refrénů. Akustický závěr songu měl být jen kytarový, nakonec je z něj sólo pro Lenku,“ vysvětluje okolnosti spolupráce Adam Krofian.

Foto: archiv The Atavists / Hugo Trkal

Píseň Time svým tématem nevybočuje ze standardu The Atavists – zabývá se nevydařeným vztahem. Zvukově i aranžérsky jde však o značný posun oproti předchozí desce Lo-Fi life z roku 2018, která byla v roce 2019 oceněna dvěma cenami Anděl (Objev roku a Rockové album). „Třetí album sice nahráváme v jiné sestavě, ale ve stejném studiu Golden Hive a se stejným producentem Amákem. Od začátku se proto snažíme, aby nové věci zněly jinak než předchozí album. Zejména u pilotního singlu se to myslím velmi podařilo. Už jen tím, že píseň do velké míry stojí na basové a klávesové lince. Starší tvorba stála až na výjimky na kytarových riffech. Takových songů bude na desce víc,“ předznamenává Adam Krofian.

Videoklip se natáčel loni na jaře na jedné starobylé chalupě v Krkonoších, kam se členové kapely přijeli rekreovat. Záhy však zjistili, že je tam s nimi také duch, který umí pomocí hodin posouvat čas dopředu a dozadu a dělá kapele naschvály. „Idylu čisté přírody a starosvětské rekreace neustále nabourávají displeje telefonů, tabletů a počítačů, na kterých máme přes videohovor připojeného našeho bubeníka Adama Jánošíka. To původně nebyl záměr. Jde o znouzectnost. V den odjezdu na natáčení Adama skolila nemoc a musel zůstat doma.“

Foto: archiv The Atavists / Hugo Trkal

Hororová předloha klipu v podání The Atavists vyznívá spíše komicky. „Největší horor pro mě je koukat se sám na sebe. Od natáčení jsem zhubnul asi dvacet kilo. Vidět se v této plnotučné variantě a neforemném chalupářském svetru, jak valím z kopce obří polystyrenovou imitaci kamene, trochu bolí,“ dodává se smíchem Adam Krofian.

Klip natočil filmař Matěj Černý za asistence Víta Kratochvíleho (Merge studio) a s režií kapele pomohl Josef Luňák z pardubické kapely Corpulent Provocateur. “Původně měl singl vyjít už loni v létě coby předzvěst šestipísňového EP, které jsme chtěli vydat na podzim. Nakonec jsme změnili plány a místo EP vydáme plnohodnotnou desku o 11 písních. Ty jsme však museli nejdříve dopsat a natočit. Deska snad vyjde okolo poloviny letošního roku. Loni nás trápilo, že klip vyjde v létě a přitom v něm teprve kvetou třešně. Výhodou je tedy aspoň to, že vychází v pasujícím ročním období,” vysvětluje Adam Krofian.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí