Tajemná dna moří a oceánů skýtají mnohá tajemství. Znáte ty nejdiskutovanější?


Všude kolem nás je spousta tajemství a záhad. Některé se nachází ve vesmíru, jiné zase na pevnině nebo například v hlubinách moří a oceánů. Tam se ukrývají hned tisíce záhad, které se dosud nepodařilo objasnit – od ztracených pokladů přes zmizelé lodě a letadla, podivné objevy na dně oceánu až po zvláštní vědecké jevy a mnoho dalšího. Vybrali jsme tři nejzajímavější, které vám možná vyrazí dech.

  1. Pyramidy v Japonsku

Při vyslovení slova pyramidy se každému prakticky okamžitě vybaví Egypt. Stavby, které jsou známé jako hrobky faraonů však najdeme i v jiných koutech světa – například na nejzápadnějším japonském ostrově Jonaguni. Podivně strukturované skalní útvary připomínající právě pyramidy tam na dně oceánu objevili potápěči v roce 1986.

Podle japonského geologa Masaki Kimura vznikly před více než pěti tisíci lety a před zhruba dvěma tisíci lety byly zaplaveny při zemětřesení. Dodnes se však vedou diskuse o tom, jestli jde o přírodní úkaz nebo výtvor neznámé lidské civilizace.

  1. Město v bermudském trojúhelníku

Našli jsme Atlantidu? I takovou otázku si dost možná před deseti lety pokládali vědci, kteří na základě studií oceánského dna u pobřeží Kuby, v oblasti bermudského trojúhelníku, objevili přibližně osmnáct metrů pod hladinou gigantické podmořské město staré dle počátečních odhadů přes deset tisíc let.

V jeho srdci se nachází několik sfing a nejméně čtyři obří pyramidy – větší než například Cheopsova pyramida v Egyptě. Pod obrovskou vrstvou naplavenin jsou i další druhy staveb, jejichž účel dosud není znám. Vše naznačuje, že se kdysi jednalo o obrovskou starověkou metropoli, která byla zaplavena v důsledku silného zemětřesení.

  1. UFO v Baltském moři

Objev, který zpočátku všechny šokoval. Skupina švédských vědců při zkoumání dna baltského moře narazila v roce 2011 na neznámý objekt připomínající UFO. Volker Bryuherta ze Stockholmské univerzity se následně vyjádřil, že šlo o pouhý kámen. Svou teorii zdůvodnil tím, že tento zvláštní útvar vznikl v Baltské moři vlivem tání ledovců. Jak si ovšem vysvětlit, že v jeho blízkosti i v dnešní době přestávají fungovat satelitní telefony a fotoaparáty?

Přestože vědci v uplynulých letech udělali všechno pro to, aby odhalili mnohá tajemství na dnech moří a oceánů, počet podobných záhad neustále roste. Řadu dalších fascinujících, napínavých a tajemných příběhů mimo jiné prozkoumává Jeremy Wade v rámci druhé série dokumentárního pořadu Záhady z hlubin (Mysteries of the Deep), který můžete sledovat každou neděli ve 22 hodin na Discovery Channel.

Foto: Discovery Channel


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí