Jaká je spojitost mezi Tupacovou smrtí a jeho přepadením z roku 1994?

Nad smrtí ikonického rappera, herce a revolucionáře Tupaca Shakura již řadu let visí velký otazník a všichni jsme nejspíš smířeni s tím, že se odpověď na otázku, kdo ho vlastně zavraždil, nikdy nedozvíme. To nám ale nebrání si utvořit vlastní teorii, z toho, co už víme.

Nejvíce těchto teorií ukazuje na jediného člověka, bývalého hudebního producenta a magnáta Suge Knighta, který si měl dle několika výpovědí Pacovu smrt objednat. Nechme ale tuto verzi na chvíli u ledu a dejme šanci faktu, že Suge Knight (i přes to, jak vystupoval a že nakonec skončil ve vězení za zabití) byl opravdu Pacův přítel a něco takového by neudělal. Vraťme se tedy do 30. listopadu 1994, kdy byl Tupac postřelen v manhattanském Quad Studios. Dost možná to totiž v jeho smrti sehrálo významnou roli. A proč?

Tupac byl vcelku přátelský člověk, který se nebránil žádné společnosti lidí stejné povahy, nebo alespoň krásných žen. A tak stejně, jako měl rád své fanoušky a ženy, měl rád i vliv, peníze a lidi, které všechny tyto prostředky nabízeli. Ze stejného důvodu se Pac seznámil s Haitian Jackem, jenž byl tehdejší newyorkský vymetač barů, klubů a také začínající hudební promotér a manažer. Člověk, na kterého se Tupac obracel pokaždé, když navštívil město New York. Další takový člověk byl manažer, businessman a pašerák drog – James Rosemond, který vám bude možná známější pod pseudonymem Jimmy Henchman.

Nejprve si představíme prvního zmíněného – Haitian Jacka, vlastním jménem Jacques Agnant. Ten byl narozen na Haity a byl to právě on, kdo Tupacovi představil dívku, která ho později obvinila za znásilnění. (U soudu si vyžádala, aby její jméno kvůli veřejnosti a médiím zůstalo anonymní.) Také to byl on, kdo byl v noci tohoto incidentu právě s Pacem ve společném hotelovém apartmá a měl být jedním ze spolupachatelů.

Ovšem poté, co Jacques odešel od soudu s čistým štítem, označil jej Tupac v médiích slovem “snitch” a “fed” (federál). Tupacovu reakci samozřejmě chápeme, ale Agnantovi spojenci takové pochopení již neměli a údajně mu nabídli, že Pacovi předvedou, jak vypadá “karma”. Haitian Jack k dnešnímu dni, kdy tráví svůj čas na Haity, kam byl po střelbě v Los Angeles deportován, tvrdí, že tento návrh odmítl a všem zúčastněným řekl,  že s tím nechce být nijak spojován.

Inu.. Ať už Haitian Jack chce být snitch, nebo ne, tak se k Pacovu loupežnému přepadení v roce 2012 přiznal Dexter Isaac. Ten tvrdí, že Tupacovo přepadení mělo být u něj objednáno právě druhým, výše zmíněným Jimmy Henchmanem. Za to měl jemu a jeho kumpánům zaplatit 1700$ a mohli si nechat 2Pacovi šperky, kromě jednoho diamantového prstenu, jenž chtěl dát k zásnubám své přítelkyni. Henchman tuto verzi příběhu popřel. Dexter Isaac ale prohlásil, že dodnes má doma schovaný Tupacův ukradený chain jako důkaz a aby měl “pojistku”. Henchman byl mimochodem dlouhou dobu manažerem napřídklad The Gamea, Gucci Manea, Seana Kingstona, či Akona až do roku 2012, kdy byl obviněn a v roce 2014 i odsouzen k trestu odnětí svobody po dobu 20. let za nájemnou vraždu člena skupiny G-Unit, Lodi Macka.

Aby jste pochopili, proč si 2Pac myslel, že ve střelbě měl tehdy prsty i The Notorious B.I.G. a jeho parťák Puff Daddy (což byl i důvod jejich legendárního beefu), tak i v tom měl největší zásluhu právě Jimmy Henchman. Ten byl totiž ve stejné době manažerem i několika zástupců nahrávací společnosti Bad Boy Records, jako například Junior M.A.F.I.A. a chvíli před Markem Pittem i samotného Biggieho. To, že všichni byli v onu osudnou noc ve stejné budově, včetně Henchmana, v Pacově hlavě nejspíš neudělalo úplně čisto a jeho podezření je pochopitelné. Ačkoli v dobrém jménu rap music, jak jí máme rádi, se spíš klaníme k faktu, že se jednalo spíš o paranoiu. Což se dá i podložit tím, že samotný Tupac před svou smrtí beef s Biggiem ukončil (prozradil později zbytek skupiny Outlawz). Avšak odpor k Henchmanovi neustoupil. Dalším z jeho svěřenců byl až do své smrti i rapper Stretch. Na něm je zajímavé to, že jeho Tupac za zrádce nepovažoval a naopak s ním udržoval blízký kontakt a přátelství. Což mohlo být hlavně z důvodu toho, že figuroval hlavně jako spojka mezi Henchmanem. Stretch, 2Pac i Biggie, byli v jistých dobách velice dobří přátelé a Stretch byl zavražděn ze všech tří, jako první. Přesně rok po střelbě v Quad Studios, tedy 30 listopadu 1995 (Téměř na minutu přesně… Děsivé, že?).

Na 2Pacově posledním albu Makaveli – The Don Killuminati: The 7 Day Theory, v písničce Against All Odds, můžeme zaslechnout vedle připomínek o Puffim, Nasovi, či Drem, který čerstvě opustil Death Row, i velmi ostrou zprávu směřovanou Henchmanovi a i Haitian Jackovi: “A real live tale about a snitch named Haitian Jack/ Knew he was workin’ for the feds/ Same crime, different trials, nigga, picture what he said/ And did I mention? Promised to payback, Jimmy Henchman, in due time/ I know you bitch niggas is listenin’, the world is mine/.”  

Jak jsme již zmínili, Stretch byl v tomto sporu něco jako spojka. Jeden z členů skupiny Outlawz a zároveň i ten nejmladší, Napoleon, prozradil, že jednou se Stretch vrátil do Pacova domu ze schůzky právě s Henchmanem. Ten Tupacovi údajně vzkazoval, že pokud chce válku, má si nejdříve dát dohromady své peníze. Z tohoto důvodu by si ze zmíněné písničky Against All Odds, měl zasloužit největší pozornost až její závěr: Hell nah, I ain’t forgot, nigga/ I just remember what you told me/ You said don’t go to war unless I got my money right/ I got my money right now, now I want war…/ 

Smutné a husí kůži nahánějící  je to, že toto jsou defakto poslední Tupacova slova na jeho posledním albu v posledním tracku.

Co se tedy Suge Knighta týče, nedá se přehlédnout spousta faktorů, které vedou v záležitosti Pacovi smrti právě k němu. Bohužel i velké množství těchto informací pochází od lidí, kteří dnes již nežijí, či stráví zbytek života ve vězení. A to většinou za vraždu, či pokus o ní. Závěrem tedy zůstává otázka: Jaká je spojitost mezi Tupacovou smrtí a jeho přepadením v roce 94? Pokud jste četli pozorně, posuďte sami…

foto: diggiediamondstv.com, conteudo.imguol.com.br, ddotomen.co

architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě