Skryté věci ve smlouvách, na které si dejte pozor


Každý dokument, který stvrdíte svým podpisem, byste si měli minimálně jednou přečíst. Často ale ani důkladné čtení nestačí k tomu, aby laik odhalil záludnosti, které se ve spoustě právnických termínů skrývají. Některé odhalíme v dnešním článku.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Povinné ručení a havarijní pojištění jsou pojistné produkty, které si sjednáváte ke svému automobilu. V prvním případě jde o pojištění, které je ze zákona povinné. Ve druhém případě jde o dobrovolný produkt. Každý přitom řeší něco trochu jiného, což však není v případě dnešního textu podstatné.

U pojištění automobilu věnujte pozornost zejména tomu, jaké dopady pro vás bude mít, pokud dojde k pojistné události. Jak vysoká je vaše spoluúčast? A jaký bude mít pojistná událost vliv na pojistné v dalších letech? Pravděpodobně totiž dojde ke snížení vašeho bonusu a pojišťovna tak bude chtít za další rok uhradit vyšší částku.

S tím souvisí také výpověď pojistné smlouvy. Zákon totiž přesně stanovuje, za jakých podmínek lze smlouvu vypovědět a pojišťovny se v těchto mezích zpravidla drží.

Pátrali jste u konkurence a s nalezením vám poradila v případě produktu havarijní pojištění kalkulačka? Pak musíte před uzavřením nové smlouvy tu současnou ukončit.

Pokud chcete stávající pojistnou smlouvu zrušit, musíte tak učinit písemně minimálně 6 týdnů před koncem aktuálního pojistného období. Jinak se může stát, že dojde k automatickému prodloužení stávající smlouvy a pojistné budete muset uhradit.

U půjček věnujete pozornost RPSN a skrytým poplatkům

Pokud si půjčujete finance – ať už jde o hypoteční úvěr, kreditní kartu, či spotřebitelský úvěr – neorientujte se pouze podle úrokové sazby. Tu banky i nebankovní instituce rády prezentují, číslo však nevyjadřuje přesně, kolik vás půjčka vlastně bude na úrocích stát.

Zajímat by vás měla výše RPSN, která kromě úroků zahrnuje také související poplatky, které jsou pro sjednání a čerpání úvěru nezbytné.

Ani to však není všechno. Zejména u nebankovních institucí důkladně prostudujte také sazebník penále a poplatků v případě problémů se splácením. Ten může být v některých případech velmi nevýhodný a vaše finanční problémy pouze prohloubí do těžko řešitelných rozměrů.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí