Semkněme se pod jednou vlajkou. Český symbol slaví 100. výročí


Původně československý a dnes pouze český symbol slaví kulaté výročí. U této příležitosti vznikla iniciativa Pod jednou vlajkou, která vyzývá k vyvěšení tohoto státního symbolu do oken a vyjádřit tím národní hrdost a povzbudit se navzájem. Česká, původně československá vlajka byla přijata 30. března 1920 v 18:45 a jejím autorem je Jaroslav Kursa.

Právě tento den se rozhodli organizátoři akce Jsme v tom spolu přijít s iniciativou Pod jednou vlajkou #podjednouvlajkou a vyzvat spoluobčany k demonstraci české sounáležitosti a odhodlání překonat nelehkou zkoušku moderní historie. Tato symbolická akce má podpořit národní hrdost a připomenout významné výročí naší republiky. Zároveň má za současných okolností povzbudit a zdůraznit důležitost spolupráce celého národa.

„Výročí české vlajky nám v tuto chvíli přišlo velmi symbolické, a proto jsme se rozhodli tento den oslavit. V těchto nelehkých časech se symbolika jednoty národa sama vybízí. Bojujeme všichni pod jednou vlajkou, za jeden národ. Za to, abychom vše zvládli. Nacházíme se v těžké situaci a celá země je vzhůru nohama, takže jakoukoli chvíli, kdy je možné se povzbudit, musíme využít. A toto výročí je jasným impulsem,“ říká k akci iniciátor myšlenky Olda Bajer.

Československo získalo svou vlajku v roce 1920 přijetím zákona č. 252/1920 Sb., o ustanovení státních symbolů. Dnes již pouze česká vlajka dostala svou podobu podle návrhu Jaroslava Kursy, který aktuální podobu navrhl jako jednu z možností. O 100 let později je možná více než kdy předtím prokázat, že jsme jeden národ a držíme při sobě.

Ukažte svou sounáležitost s ostatními a od pondělí 30. března si třeba na celý týden vyzdobte národním symbolem své okno, připevněte na auto nebo namalujte na tvář.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


realizace MIDEO realizace MIDEO