Sax: "Nejsem a asi nikdy nebudu ten typ, který by na sebe pořád upozorňoval" (Rozhovor)

Spousta fanoušků by si mohla myslet, že pražský rapper Sax už se aktivní tvorbě příliš nevěnuje. Opak je ale pravdou a za pár dní mu vychází nová sólo deska s názvem Sax ve městě, kterou doprovází singly Ráj nebo Kandidát. Co nám nejen o ní prozradil? A proč se z Prahy odstěhoval na vesnici? Odpovědi hledejte v následujícím rozhovoru.

__

Většina lidí tě zná pod přezdívkou Sax nebo Johnny Deep. Jak se momentálně cítíš víc? Jako Sax, nebo jako Johnny?

Určitě Sax. Johnny Deep bylo jenom takový alter ego, který jsem použil pro svůj mixtape, ale jinak jsem a budu vždycky Sax.

Stejně tak jsi vystřídal spoustu projektů, jako třeba Inside Kru, MVP nebo Bordel. Pořád jsi platným členem, nebo už se hodláš věnovat pouze sólo tvorbě?

Pokud jde o projekt Inside Kru, tak ten už jako kapela hodně dlouho nefunguje. Je to jen uskupení DJs, ale já už jsem úplně mimo. S Regiem plánujeme určitě udělat další desku MVP, ale kdy to bude, to je ještě ve hvězdách. Určitě ale nové věci vzniknou. Totéž platí i o Bordelu, ve kterým se realizuju i víc po hudební stránce, protože hrajeme na živý nástroje. Loni jsme vydali vinyl a další věci v budoucnu taky vzniknou. Teď jsem ale cítil, že je ten pravý okamžik věnovat tu veškerou energii vlastnímu projektu. A proto vydávám sólo.

Spousta fans si mohla myslet, že už se aktivní tvorbě ani příliš nevěnuješ – videosingl Ráj ale ukázal pravý opak. Pohodový song s povedeným vizuálem od Red Looks je příjemným osvěžením české rapové scény. Bude album v podobném duchu?

Já pořád něco dělám. V podstatě každý rok v poslední době vychází nějaká deska, na které se podílím. Nicméně nejsem a asi nikdy nebudu ten typ, který by na sebe pořád upozorňoval na sociálních sítích, točil instastories atd. Pokud jde o desku, tak asi nejde říct, že by byla úplně v duchu singlu Ráj. Nicméně na desce se o hodně víc než u předchozí tvorby realizuju i tak trochu pěvecky. Jsou tam zpívaný refrény i některý tracky.

Jaké můžeme očekávat hosty a producenty?

Hosté na mikrofonu jsou Regie, Idea, MC Gey, Michajlov, WHNT, Cocoman a Acme. Produkce já, Fatte, Trusty, J-bez, Kubake, Dr. Um, SINIMA BEATS, Mantra.

Vypustil jsi i singl “Kandidát”, který vtipným způsobem apeluje na dnešní politickou situaci u nás. Zajímáš se o tohle téma do hloubky, nebo už jsi prostě jen nechtěl mlčet a měl potřebu lidem sdělit svůj názor odlehčenou formou?

O politiku se zajímám. Ne nějak mega do hloubky, ale zajímám. Věci je potřeba si zjišťovat z jiných zdrojů než z médií, protože tam většinou dostaneš polopravdu nebo dokonce úplnou lež. Zjistíš pak spoustu věcí, o kterých si ani netušil a spousta věcí ti pak do sebe zapadá a dává smysl. Ten track jsem udělal, protože to ve mně prostě tematicky uzrálo. Myslím si, že rap by měl občas i řešit společenský a politický témata. Patří to k němu. Měl jsem ho napsaný už déle, ale vlastně to pak vyšlo ideálně před volbami. I když bohužel dopadly, jak dopadly.

Proč právě “Sax ve městě”? Má to pro tebe hlubší význam, nebo je to pouze vtipná přesmyčka?

Je v tom obojí. Zároveň ta přesmyčka a zároveň to, že jsem se před časem přestěhoval na vesnici za Prahu. Takže do Prahy teď pravidelně dojíždím a jsem tak trochu cizinec v Praze. Před vydáním desky vyjde ještě taková vtipná upoutávka, která to bude reflektovat.

Kdy a kde se album bude křtít a kdy přesně vychází? Díky za rozhovor a pokud chceš, můžeš něco vzkázat závěrem fanouškům a našim čtenářům…

Album vychází 30. 11. 2017. Prozatím nemám přesný termín křestu, nicméně bude to leden nebo únor 2018. Už 1. 12. ale proběhne release party ve Wombat Cafe (Slezská 1286/78, Vinohrady, Praha 3, pozn. red.), kde bude možné si desku poslechnout, koupit, nechat podepsat, popít atd. Takže určitě všechny zvu.

foto: Sax

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí