7 zásad Robina Kalety, na které nezapomenout, když se chystáte na freeride

Robin Kaleta je profesionální freerider, organizátor freeride campů a heliskiingu, který je mezi vrcholky hor pečený vařený už od malička. Za sebou má léta závodění a testování prašanu všude možně po světě, v poslední době se však spíše rozhodl, že bude předávat své know how podobným nadšencům, jako je on sám.

A protože na horách je aktuálně nakydáno a spousta z vás míří do kopců, má pro vás Robin pár rad, které se vyplatí dodržovat, když se rozhodnete jít mrskat obloučky do volného terénu.

1. Snažím se být furt ve střehu. Úplně bezpečno totiž není nikdy a většina zranění se mi přihodila právě, když to vypadalo jako brnkačka, u které jsem ve střehu nebyl.

2. Mám vždy plán B,C a D. Když totiž máte pouze plán A, moc se k němu upínáte a často vás to zažene do úzkých.

3. Vždy mám energetickou rezervu. Počítám totiž raději vždycky s tím, že se něco může přihodit, a já budu potřebovat dostatek sil, abych dostal sebe nebo své klienty pryč z průšvihu.

4. Hlídám si vlastní motivace a cíle. Ty vás totiž často svedou z té nejbezpečnější cesty a nechají zapomenout na ostražitost.

5. Když mám strach, kterému nerozumím, kašlu na to. Jsou totiž věci mezi nebem a zemí. Nevíme možná jak, ale intuice funguje a když jí člověk naslouchá, často mu pomůže vyhnout se průšvihům.

6. Dokonce bedlivě pozoruju i souhry náhod. Znáš to, někdy všechno dokonale vychází. Sníh je jaký má být, časové plány sedí. Jindy prostě ne a ne trefit prašan, někomu se pořád něco kazí a navíc čas běží úplně jinak,  než si představuješ. V takovém případě to nejlíp vyřeším procvičováním pluhu na sjezdovce.

7. Snažím se nechválit za dobře vybrané lajny. Je to stejné jako v autě, jakmile se pochválíte za to, jak dobře řídíte, hned přijde spravedlivý trest.

architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě