První československý sci-fi časopis XB-1 čeká díky úspěchu v crowdfundingu nová éra


Před třiceti lety pobíhali po Praze členové redakce Ikarie (včetně „otců zakladatelů“ Ondřeje Neffa a Jaroslava Olši, jr.) s tykadélky na hlavách a vlastnoručně prodávali první číslo prvního oficiálního sci-fi časopisu v Československu. Dnešní doba byla tou sci-fi „blízké budoucnosti“, o které tehdy psali autoři SFFH.

Ikarií a posléze XB-1 nebo povídkovými sbírkami/romány, které byly vydány, prošli prakticky všichni čeští autoři, kteří nyní tvoří základ české sci-fi. Právě tak díky redaktorům zahraniční sci-fi, kteří dokázali přinést milovníkům tohoto žánru to nejzajímavější, co se hlavně ve světě urodilo, se podařilo a po „konci“ Ikarie v listopadu 2010 a jejímu plynulému nahrazení XB-1 se i nadále daří vydávat mnohé povídky, oceněné nejprestižnějšími cenami.

Čas oponou trhnul, duch tehdejší Ikarie žije po mnoha peripetiích v časopise XB-1. XB-1 ale musí, pokud nechce za nějakou dobu zase žádat o pomoc, vykročit jako poslední dinosaurus z „devadesátek“ bez toho, že by popřel sám sebe. Není už možné chtít po lidech, aby pracovali zadarmo… Díky současnému třeštění kolem viru SARS-CoV-2 časopis málem zanikl při první vlně a ta druhá by ho nejspíš dorazila, nebýt crowdfundingové kampaně na hithit.cz, která ho pro „nejbližší budoucnost“ zachránila. Překročením limitu kampaně se XB-1 dostal z hibernace, do které byl již uváděn.

Redakce začala okamžitě pracovat na inovacích, které snad zvýší přísun financí. Hlavně došlo ke změně strategie: je potřeba oslovit co nejvíce nových potenciálních čtenářů. To by nemělo být v Česku jako zemi knihomolů problém, notabene v situaci, kdy je na rozdíl od „devadesátek“, žánr SFFH mainstream nejen ve světě, ale i u nás. Časopis bude nově vstřícnější k inzerci a začal hledat silného finančního partnera. Tyto změny směřují k tomu, aby se redakce mohla soustředit na to, co umí nejlíp – přinášet každý měsíc tu nejlepší SFFH literaturu čtenářům, vzdělávat nové generace českých čtenářů a spisovatelů. Proto jeho vydavatel začal pracovat přímo pro časopis jako svůj full time job – zatím zdarma, samozřejmě.

Úspěšná kampaň stále ještě běží a je možno dosažením nových milníků kampaně vše zrychlit.

foto: XB1


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí