Pravda a mýty o (pod)zimní péči o vlasy!


Podzim udeřil a zima se nezadržitelně blíží… Vlasy se ještě nestihly vzpamatovat z letního “masakru” a už je čeká další zatěžkávací zkouška v podobě mrazíků, vichru a nošení čepic. Jak o ně v nadcházejícím ročním období co nejlépe pečovat a kterým mýtům bychom neměli podléhat?

Kdo chce mít krásnou hřívu, nesmí nosit čepici

LEŽ

Ano, je sice pravda, že pod čepicí se vlasy rychleji mastí a může neblaze působit na vytvořený účes, zároveň však pokrývka hlavy kštici chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy a chladem. A když máte zrovna „bad hair day“, snadno hřívu pod čepicí schováte… Pokud chcete přílišné maštění eliminovat, nezapomeňte však při vstupu do místnosti čepici či klobouk sundat, aby se vlasy nepřehřívaly a pokožka nepotila. A také nenoste příliš těsné čepice.

Na podzim vypadávají vlasy více

PRAVDA

Skutečně je možné, že v tomto ročním období budete na svém kartáči nacházet více vlasů, než tomu bylo v létě. Nemusíte panikařit – jedná se o přirozený cyklus, podobně jako například zvířata mění srst. Příroda zkrátka vlasy „naprogramovala“ tak, aby chránily pokožku hlavy před letními ostrými slunečními paprsky, na podzim pak dojdou do fáze, kdy se obměňují. Běžný počet vlasů, které za den člověk ztratí, je přibližně 50 až 100, v tomto období to však může být i více. V případě, že by úbytek hřívy přetrvával, anebo byl enormní, poraďte se s lékařem. Na vině mohou být také hormonální změny, onemocnění (např. alopecie) či stres.

Nemůžu nosit svetry, aby mi vlasy nelétaly

LEŽ

Některé svetry a čepice vlasy elektrizují, ale to neznamená, že musíte v zimě mrznout. Vznik statické elektřiny má na svědomí především tření umělých vláken. Například merino vlna statické elektřině odolává – je to jedna z řady skvělých vlastností tohoto přírodního materiálu, říká Žaneta Fidrantová ze společnosti Norská móda. Snížit létání vlasů lze i používáním kondicionéru, který vytváří na jejich povrchu povlak a tím snižuje tření. Pomoci může také zábal z olivového oleje – vlasy nejen zpevní, ale i uhladí.

Vlasům škodí výkyvy teplot

PRAVDA

Silný vítr, dešťové kapky, které máčejí kštici, k tomu mrazíky, sníh… Vlasy zkrátka v podzimních a zimních měsících trpí. „Vlivem mechanického poškození pak slábnou, třepí se, lámou a ztrácejí lesk. Dobře jim nedělají ani výkyvy teplot, kdy z chladného počasí venku přicházíme do vyhřátých místností se suchým vzduchem, upozorňuje kadeřnice Martina Přívratská. Nezapomeňte jim proto věnovat potřebnou péči a dopřejte jim regeneraci. Vyzkoušet můžete například Purify – Reale ampule od značky Kaaral, které pomáhají obnovit namáhané, poškozené a dehydratované vlasy. Kúru lze doplit vyživujícím Reale šamponem a kondicionérem.

V zimě je používání kulmy a žehličky zakázáno

LEŽ

Vysoké teploty vlasy opravdu poškozují – přesto se nemusíte používání stylingových pomocníků jako je žehlička či kulma, anebo vysoušení fénem vzdávat! Volte však takové přístroje, které jsou k hřívě šetrné. Například Dyson Corrale™ je první žehlička na vlasy s patentovanými pružnými destičkami, které snižují závislost na teplotě. Díky této technologii a inteligentní regulaci teploty se poškození vlasů snižuje až o 50 %. Fén Dyson Supersonic zase disponuje unikátním mikroprocesorem, který řídí teplo. Vlasy tak nejsou vystaveny příliš vysoké teplotě, silný motor je navíc vysuší během chvilky, takže tím zkrátíte dobu působení horka. Přátelský je k vlasům také styler Dyson Airwrap, využívající coanda efekt, díky němuž se nemusíte bát zničených pramenů ani popálení pokožky, jako při klasickém kulmování.

Podzimní „depkamůže ovlivnit i vlasy

PRAVDA

Psychická pohoda ovlivňuje celý organismus – a ani vlasy nejsou výjimkou. Silný stres může způsobit dokonce vypadávání vlasů nebo jejich šedivění. Ne nadarmo se při problémech říká: „Já z toho snad zešedivím!“ Podzimní splíny tak mohou opravdu zhoršit i zdraví vlasů. Snažte se proto zajistit tělu dostatek spánku i fyzickou aktivitu. Dopřejte si pravidelnou masáž hlavy, vyzkoušejte dechová cvičení, choďte na procházky do přírody… Zkrátka se udržujte v pohodě – a na vašich vlasech se to odrazí.

Kosmetické přípravky stačí

LEŽ

Používání přípravků v podobě vlasových masek, kondicionérů či výživových sér je samozřejmě prospěšné. Krásu a zdravý vzhled vlasů ovšem lze ovlivnit nejen zvnějšku, ale i zevnitř. Dbejte proto na pestrý jídelníček, čas od času si dopřejte detoxikační kúru a také své hřívě můžete pomoci doplňky stravy jako je například GS Eladen Premium, který obsahuje L-methionin, olej ze světlice barvířské bohatý na kyselinu linolovou, kyselinu křemičitou, biotin a další vitaminy skupiny B, vitamin A a stopové prvky. „Díky tomu se při pravidelném dlouhodobém užívání – ideálně po dobu alespoň tří měsíců – zesiluje a zpevňuje struktura vlasů, zvyšuje jejich odolnost a získají zářivý lesk, vysvětluje kadeřnice Martina Přívratská.

foto: archiv firmy Kaaral






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli