Praha si připomene pád Berlínské zdi. Jak?


30 let bez zdí

Lidé ji brali útokem, přelézali, vší silou bourali. Konečně si mohli vydechnout, byli svobodní… Pád Berlínské zdi strhl lavinu událostí, které vedly k pádu komunismu ve východním bloku.

Třicetileté výročí od sjednocení Berlína připomene akce s názvem 30 let bez zdí, která proběhne 9. listopadu ve zrekonstruovaném multifunkčním prostoru Kabelovny v pražských Holešovicích. Dobové fotografie, umělecká instalace železné opony, retro pokoj i projížďka trabantem. Zažijte autentický návrat do minulosti. Vstupné bude zdarma.

Přijde i Šibík

„Rozhodli jsme se uspořádat kulturní akci věnovanou pádu Berlínské zdi, protože máme pocit, že se v rámci připomenutí 30. výročí pádu železné opony v Praze tato událost připomíná poměrně málo. Zároveň máme k východnímu Německu osobní vztah a naše akce se koná v Holešovicích blízko čtvrti, které se říká Malý Berlín. Chceme tento den také pojmout jako neoficiální otevření našeho nového prostoru Kabelovna a toto výročí si připomínat každý rok,“ říká za pořadatele Lukáš Rychtařík z Championship Music.

Návštěvníci se mohou tuto sobotu od 13. do 22. hodiny těšit na nabitý program, v jehož úvodu si slovo vezme bývalý ministr kultury Daniel Herman. Během akce dojde například k odhalení umělecké instalace železné opony, jejímž autorem je designér Vítek Škop.

Současně bude odhalena výstava tří velkoformátových dobových fotografií – reprint fotografie s balónky z listopadu 1989 od Jana Šilpocha a rovněž dvě zvětšeniny fotografií Berlínské zdi od Jana Šibíka, které jsou umístěny i v jeho nové knize s názvem 1989. Ta bude na akci k prodeji a autor ji bude osobně podepisovat.

Retro pokoj

Do atmosféry roku 1989 návštěvníky dostane retro zařízený pokoj se secondhandem, poslechová diskotéka tehdejších hitů v režii Vojtěcha Tkáče a Zdeňka Lichnovského (moderátoři pořadu Reflektor na Radio 1) i projížďka legendárním trabantem. V průběhu celého odpoledne poběží tematická projekce od HBO.

Akce se zúčastní i Ben Cristovao a zpěvák skupiny Mirai a společně představí videoklip k novému songu Pojď ke mně blíž, který se natáčel v Berlíně. A protože v Kabelovně sídlí veganské bistro, na jídelníčku budou veganské párky, utopenci, currywurst i soljanka.

Harmonogram 30 let bez zdí

  • 13:00 – otevření prostoru
  • 14:00 – úvodní slovo Daniela Hermana, odhalení umělecké instalace za účasti autora myšlenky Vítka Škopa
  • 14:30 – premiera klipu Pojď ke mně blíž
  • 15:30 – odhalení fotografií Jana Šibíka a Jana Šilpocha
  • 16:00 – kino HBO
  • 18:00 – poslechová diskotéka v režii Vojtěcha Tkáče a Zdeňka Lichnovského
  • 22:00 – konec

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí