Podzimní káva na balkóně, lodžii či terase… Prodlužte si sezónu díky zastínění!


Podzim začíná ťukat na dveře a pobyt venku bude již brzy provázen chladným vzduchem, větrem či deštěm, který znemožňuje pohodové posezení ve venkovních prostorách bytů a domů. Díky zastínění ale můžete využívat balkon, lodžii a terasu po celý rok!

Ať už máte doma balkon, lodžii, anebo terasu, jistě je pro vás vítaným útočištěm, kde si na čerstvém vzduchu můžete užívat posezení u kávy, víkendové obědy s rodinou, anebo odpočinek s knihou v ruce… S příchodem chladných měsíců ovšem otevřený prostor stále více ztrácí využití, jelikož nepříjemný podzimní vítr a studený vzduch dokážou radost z pobytu notně znepříjemnit. Pokud však vsadíte na kvalitní zastínění, můžete si oblíbené chvilky venku užívat v podstatě celoročně…  Jak si prodloužíte „balkonovou“ sezónu? „Exteriérové zastínění, kam lze zařadit např. venkovní žaluzie, venkovní rolety, markýzy, screenové rolety, nabízí vysoký stupeň ochrany před slunečním zářením, snižuje hladinu venkovního hluku, nabízí účinnou ochranu soukromí a poskytuje vysoký termoregulační efekt dle zvoleného typu,“ říká Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA.

Markýzy s nosným profilem

Markýzy v letních měsících představují skvělé zastínění před slunečními paprsky (eliminují až 95 % slunečního záření a tepla!), přitom díky impregnaci vydrží i mírný deštík. Při lijáku nebo silném větru však může dojít k poškození, proto je praktické elektrické ovládání a čidlo slunce/vítr, abyste nemuseli na zatahování markýzy k večeru nebo při silnějším podzimním větru myslet. Jestliže však chcete, aby markýza odolala i větším rozmarům počasí, je vhodnější volit tu s nosným profilem a integrovaným odtokem vody. Jde o řešení, které balkon či terasu zakryjí pouze shora – některé ovšem disponují i elektricky ovládaným spouštěcím volánem.

Venkovní stínění chrání pergoly i lodžie

Komplexnější řešení představuje u teras pergola, doplněná o stínění v podobě screenových rolet, které ochrání v létě před sluníčkem a po zbytek roku zase před chladem. Nejen, že vytvářejí příjemnější prostředí v každém ročním období, zároveň také výrazně šetří energii. A navíc chrání před nevítanými pohledy zvenčí. Nainstalovat je lze nejen na pergoly, ale rovněž na nezasklené i zasklené lodžie – a dle situace volit míru zakrytí. „Všeobecně se dá říct, že venkovní žaluzie či rolety se dají namontovat dodatečně všude. Je to pouze o technickém řešení a typu ovládání (např. pomocí motoru, vypínače, dálkového ovladače, centrální automatikou slunce vítr nebo mechanicky),“ odpovídá odborník Jan Žižlavský na otázku, zda je komplikované exteriérové stínicí prvky namontovat, i když s nimi nebylo počítáno při stavbě domu.

Plisse: do zimních zahrad i zasklených lodžií

V případě, že disponujete zimní zahradou nebo zasklenou lodžií, můžete zvolit nejen venkovní stínění, ale také vnitřní v podobě interiérových žaluzií (horizontálních i vertikálních) či rolet. Výborně se pro tyto účely hodí také takzvané plisse, tedy skládaná látková žaluzie. Je moderním doplňkem, kterým lze barevně doladit celkový design domova a přitom je funkční. Plisse lze realizovat i v atypickém tvaru, proto je ideální právě do zimních zahrad, anebo všude tam, kde nelze nainstalovat klasickou stínicí techniku (např. atypická okna, střešní okna atd.).

4 důvody, proč zastínit terasu, lodžii či balkon!

  • Můžete místo využívat celoročně! Tím rozšíříte i samotnou obytnou plochu domu či bytu a zvýšíte jeho hodnotu…
  • Omezíte prašnost i hluk! Například u předokenních rolet a žaluzii je snížení úrovně hluku zvenčí až o 7 dB. Takže vás nebudou rušit ani projíždějící auta, déšť nebo kroupy…
  • Zvýšíte bezpečí! Venkovní stínící technika, zejména exteriérové rolety, odradí případné zloděje…
  • Snížíte náklady na vytápění! „Obecně se udává, že při využití stínicí techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov (dle konkrétního objektu),“ uvádí Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli