Pedikúra není jen o krásných nohách, pomáhá i předejít nemocem


Krásné nohy musí být především zdravé, a proto je nutné pravidelnou pedikúru zařadit na váš pečující seznam. Proč nohám věnovat stejnou péči jako jiným částem těla, čemu můžete pravidelnou pedikúrou předejít, v jakých případech je potřeba ji podstupovat již dětském věku a co si pořídit pro kvalitní domácí péči?

Pedikúra pro krásu i zdraví

Byla pro vás doteď pedikúra zejména symbolem dokonalých nalakovaných nehtů a příjemné masáže chodidel? „Aplikace gel laku, depilace a další procedury jako relaxační koupel, peeling či masáž chodidel jsou spíše zkrášlující procedury, které spadají pod takzvanou wellness pedikúru. Záběr pedikúry je ale mnohem širší a přímo souvisí s naším zdravím,“ říká pedikérka z Bis Bis, Jitka Rydvalová.

Pedikúra se zaměřuje na péči o nohy, nehty a jejich odborné ošetření. Řeší zejména problém deformity či zarůstajících nehtů, silných otlaků, mykóz či kuřích ok, která vás mohou pěkně potrápit. Neléčení popraskaných pat může dokonce vést až k nepříjemným a velmi bolestivým krvavým prasklinám. Díky pravidelné péči tedy nejen předejdete chorobám nohou, ale především jim ulevíte od každodenní námahy.

Suchá či mokrá

Pedikúra poskytuje 2 typy ošetření. Prvním typem je tzv. mokrá pedikúra, kterou znaly již naše babičky. Ošetření nohou probíhá po vodní lázni, která zajistí změkčení kůže. Následně pedikérka pomocí kleštiček a skalpelu upraví nehty, odstraní případná kuří oka a nejčastěji pomocí skalpelu odstraní otlaky a změklou kůži na chodidlech. Druhým typem je přístrojová pedikúra, často označovaná jako suchá. „Jedná se o metodu, která minimalizuje riziko poranění kůže. Při tomto typu ošetření se nohy nenamáčí a k ošetření se používá speciální přístroj s frézkami,“ vysvětluje pedikérka.

Setkat se můžete i s kombinovanou pedikúrou. Je to kombinace mokré a přístrojové pedikúry. Pedikérka pomocí frézky upraví nehty a nehtové kůžičky a kůži na chodidlech odstraňuje až po koupeli skalpelem.

Speciální péče pro diabetiky i pedikúra pro děti

Pamatujte, že pedikúra je důležitá a vhodná pro každého, tedy i pro diabetiky, psoriatiky a děti. „Zejména diabetici by měli věnovat velkou pozornost péči o nohy. Při neléčených problémech, jim hrozí zanícení a nehojení ran, což může v extrémních případech vyústit až v amputaci,“ říká Jitka Rydvalová. Zarostlé nehty či různé deformity nehtů se mohou objevit již v útlém věku. „Vzhledem k tomu, že pedikúra řeší i takové problémy, může být mnohdy potřebná i pro děti. Věk, od kterého je vhodné s ní začít se tedy nedá přesně určit,“ uzavírá pedikérka z Bis Bis, Jitka Rydvalová.

Hýčkejte si nohy doma

I pravidelná domácí pedikúra je dobrou prevencí před kožními nepříjemnostmi. Jak na ni? K provedení domácí pedikúry si vám stačí několik pomůcek – nůžky na nehty, pilník na nehty, pemza a sada kvalitních pečujících produktů, ideálně peeling, hydratační krém a olej na nehty.

Pro změkčení kůže si nejprve připravte lázeň, například s Rochovou solí. Následně se zaměřte na úpravu nehtů – k tomu vám stačí nůžky a pilník. Nehty stříhejte tak, abyste se vyvarovali zarůstání nehtů. Pomocí pemzy odstraňte změklou kůži na chodidlech a dalších místech a pro zjemnění pokožky použijte peeling. V dalším kroku ošetřete nohy nehtovým olejem a na úplný závěr aplikujte na nohy hydratační krém. Pedikúru provádějte ideálně jednou měsíčně.

Více na www.bisbis.cz

Foto: Archiv Bis Bis


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí