Pasta Oner slaví další úspěch: Jeho dílo se bude dražit v Sotheby’s!


Pasta Oner
Slavná londýnská aukční síň Sotheby’s na podzim vydraží dílo českého výtvarníka Pasty Onera nazvané Pipe and Phone. Dílo bude zařazeno do každoroční aukce nazvané 20th Century Art: A Different Perspective, která se letos bude konat od 4. do 12. listopadu.

Kdybyste měli o obraz zájem, připravte si prý odhadem 280 až 422 tisíc korun (bez aukční přirážky). Předpokládáme, že takovou raketu nikdo nemáte, ale dílo můžete obdivovat zatím v Praze, a sice od 6. srpna na pražské Národní tříděv Galerii Kodl.

Reflexe a ironie

Pasta Oner, vlastním jménem Zdeněk Řanda, se v posledních letech profiluje v mezích klasických nezávislých i veřejných galerijních provozů, ve kterých snoubí a zároveň i překračuje klasické žánrové kategorie pop-artu a cartoon estetiky. Přesto, že se v jádru své práce dotýká principů „postprodukce“, tvorba je rozdílná aktuálním dominantním proudům post-konceptuálních strategií ve výtvarném umění.

Středobodem Pastovy tvorby je akrylová malba a vytváření závěsných obrazů stejně tak jako navrhování prostorových objektů, plastik, instalací a realizace muralů ( Mural art ), tj. velkoformátových maleb ve veřejném prostoru. Umělecký kurátor Pavel Kubesa o něm řekl:

Dílo Pasty Onera svým charakteristickým způsobem reflektuje a ironizuje současnou popkulturní společnost. Tradiční témata fascinace světem bohatství, sexu, víry, luxusních značek a spotřební krásy zařazuje autor do nového a aktuálního kontextu kybernetické společnosti, světa exponenciálně rostoucí rychlosti přenosu informací a klipové estetiky každodenního prožívání. Tento svět, jehož je sám Pasta stejně jako i my nutnou součástí, naplňuje svou angažovanou reflexí. Autorova tvorba je nalezeným rubem a lícem pekla i nebe nás samých. V prostupování emocí dobra a zla, banality a vážnosti spočívá klíč Pastova myšlení, které nás překvapuje nehoráznou křehkostí nekonečně se vinoucího oblouku poněkud patetické Božské komedie.

50 výstav

Pasta Oner se účastnil okolo padesáti kolektivních výstav a v uplynulých letech a realizoval sedm obsáhlých sólových výstavních projektů (Peep Show, Man on Fire, Recall, Last Days in Paradise, Neart to Heaven, Stay Gold, Art is Truth). Nad rámec své autorské studiové a galerijní tvorby reprezentuje často Českou republiku na oficiálních kulturních a společenských akcích v zahraničí.

Výraznou intervencí byla jeho realizace Candy Shop v českém pavilonu na šanghajském EXPU v roce 2010. V roce 2012 byl v průběhu Olympijských her pozván Českým centrem v Londýně v rámci akce Czech Open 2012: česká kulturní sezóna v Londýně  k realizaci muralu a zapojení se do komunitního projektu s místními občany a umělci, stejně tak jako v témže roce si jej přizvala Česká ambasáda a Museu Nacional Honestino Guimarães ve městě Brasilia k participaci na výstavě současného brazilského umění MAB – Dialogos da resistencia.

Dobročinné akce

Na návrh Pasty Onera byla v roce 2013 po boku prvorepublikových děl realizována barevná skleněná vitráž u Zrcadlového sálu v pražském Paláci Lucerna. V roce 2014 byl Českým centrem v Moskvě přizván k vytvoření velkoformátového muralu Nothing worth having comes easy a pomalování tramvajového vagonu v ruském Magnitogorsku.

V roce 2015 se zúčastnil prezentace na veletrhu v londýnské Saatchi Gallery, na kterém se spolu s Pastou Onerem prezentovala řada předních umělců domácí scény (David Černý, Roman Týc, Masker a další). V témže roce navázal Pasta mediálně i veřejně úspěšnou akcí výmalby vestibulů pražského metra. Dlouhodobě spolupracuje a aktivně podporuje dobročinné aukce a projekty: Nadace VIA, Nadace Terezy Maxové dětem, Centrum Paraple, Konto Bariery nadace Charty 77, Fond Ohrožených dětí – Klokart, Be Charity, Cesta domů, Dejme dětem šanci a řadu dalších.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí