Osmdesátky jsou zpět! Výstava Roborama vzpomíná na kazeťáky


Říká se jim ghettoblastery a jde o velké hudební přehrávače, bez nichž v 80. letech američtí hiphopeři neudělali ani krok. Přesně tyhle kazeťáky na baterky teď mají v Praze svoji výstavu. Její jméno je Roborama a připravili ji DJ Robot a Salon Joshua ve spolupráci s Red Bull Music.

Symbol

Přestože typický ghettoblaster váží klidně i 12 kilogramů, poslouchat ho můžete i za chůze, tedy pokud do něj vložíte zhruba deset baterií. Zrodil se už v 60. letech v Holandsku u Philipsu k nahrávání z rádia na kazety. Nápadu se brzy chytily japonské firmy, které se svými produkty záhy ovládly trh.

V 70. letech přišla ta pravá chvíle. Mládež z amerických velkoměst objevila kouzlo toho, že si svou muziku na kazetách může vzít s sebou ven, a v ulicích New Yorku nebo L. A. se brzy začaly objevovat typické postavy nesoucí si na jednom rameni veliký přístroj. Často byl i jakýmsi status symbolem, a tak se na trh dostávaly poměrně výstřední modely. Zatímco pro domácnosti, které oceňovaly praktičnost přístroje, se vyráběly menší, kompaktnější a decentnější modely, městská mládež chtěla naopak něco, co zaujme na dálku.

Popkultura

Ghettoblastery (v Británii se uchytil název boombox) se staly brzy také předmětem zájmu technických fanatiků a sběratelů. Představovaly top technologické vymoženosti své doby. Procházely velkými změnami jak technicky, tak vzhledově, 80. léta znamenala chrom a hranaté modely, v 90. letech se dostal do módy černý plast a oblé tvary. A přibývaly funkce od přidání CD přehrávače nebo DVD mechaniky po záměnu kazetového slotu za dock pro iPod nebo za LCD displej pro přehrávání videa. Některé modely umožňují i poslech satelitního rádia, které je zejména v USA hodně populární.

Tyhle přehrávače jsou ale víc než jen způsob, jak dostat muziku na ulici. A víc než jen technická zajímavost. Staly se plnohodnotnou součástí populární kultury. Jsou v klipech, na fotkách, v komiksech. Daly název počítačové hře z poloviny 80. let. Svoje alba po ghettoblasterech pojmenovala spousta lidí – DJ Armand van Helden, dívčí punková kapela Red Aunts i oblíbený hip hopový producent Push Button Objects. Ghettoblaster je i hudební časopis; Boombox je úspěšná remixová deska Kylie Minogue a stejný název dala svému albu zpěvačka Robin, u nás je to i jméno úspěšné série hip hopových parties v pražských klubech.

Party hard

Výstava 15 slavných modelů začíná v pražském Salonu Joshua 27. června a potrvá do 14. července. Legendární hranatý přístroj AIWA CS-770 z roku 1981 vás přenese zpátky v čase, stejně jako chromovaný krasavec ORION STR-900.

Uvidíte i šestapůlkilový přístroj Crown CSC-960, jednu z nejhlasitějších “krabic” vůbec, oblíbený JVC RC-M70, který dodnes přesvědčuje svými mechanickými vlastnostmi i konstrukčními detaily, nebo vzácnost, SANYO M-X72, 60 centimetrů široký stroj s impozantními vlastnostmi. Dne 27. června můžete zažít v Salonu Joshua vernisáž, která bude opravdu ve stylu “party hard”.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli