RECENZE. Deska měsíce: Offset – Father of 4


Offset

Když se na americké rapové scéně poprvé objevilo trio Migos, byl Offset bezesporu tím nejméně výrazným členem. Na vině nepochybně byl i fakt, že docela dlouhou dobu strávil ve vězení a osud to tak zařídil, že právě tehdy se formace dostala na vrchol se svým průlomovým hitem Versace.

Příjemné překvapení

To bylo v roce 2013 a od té doby již uplynulo téměř šest let. Za tu dobu se leccos změnilo, ale Migos jsou stále v popředí zájmu. Pomyslný frontman Quavo se mezitím transformoval téměř v popovou senzaci (bez urážky) a Offset si velkou pozornost získal zejména díky svému divokému vztahu s rapperkou Cardi B.

Když se ale v posledních měsících všichni tři členové kapely (nezapomínejme na Takeoffa) rozhodli přijít se sólovými projekty, konečně nastal čas představit své individuální schopnosti za mikrofonem. A tak tady po Quaově desce Quavo Huncho a Takeoffově The Last Rocket konečně máme i Offsetovu sólovku, tak trochu sentimentálně pojmenovanou jako Father of 4. A rovnou dodejme, že nás v redakci deska velmi příjemně překvapila.

Pozadí

Bezpečně můžeme prohlásit, že každý člen Migos je unikátem, ale právě Offsetovi se podařilo přijít s nejosobnějším projektem ze všech. A právě osobitost a reálnost jsou hodnoty, na kterých hip hopový žánr už desítky let staví. Z celé desky vlastně číší dojem, že ji rapper udělal dost možná především sám pro sebe. I přesto, že byl projekt poměrně dlouho odkládán, se před vydáním dostal ven pouze jeden jediný singl. A když jsme se tohohle celého dárečku o šestnácti skladbách konečně dočkali, Offset v rozhovoru pro Billboard poznamenal:

Na desce mluvím výhradně o situacích, do kterých jsem se za poslední rok a půl nebo dva roky dostal. Mluvím o svých problémech, dětech, rodině, svatbě a tak dále. O různých fázích svého života, vzestupech a pádech, a především o tom, že lidé kolem mě stále pochybují, že se stanu velkým hráčem.

Rodinné hodnoty

Jak už vyplývá ze samotného názvu desky, Offset je hrdým otcem a rodina pro něj představuje nejvyšší prioritu. O tomto tématu mluví hned na úvodní stejnojmenné skladbě, na které mu sekunduje atlantská legenda Big Rube.

Nejslavnější hip hopový poeta zkrátka umí otevírat desky. Několikrát to předvedl třeba u Futurea a i v tomto případě to funguje dokonale. I díky takřka filmové produkci Metro Boomina je tohle jedno z nejlepších inter, jakých jsme se za poslední měsíce dočkali.

Hosté a produkce

S dalšími stopami deska nepolevuje. O drtivou většinu produkcí se postarala nově vzniklá formace So Icey Boyz, kterou tvoří právě Young Metro a Southside. A nutno dodat, že už trochu oposlouchaný trap z posledních let se jim hned několikrát povedlo obohatit o nové a velmi zajímavé prvky.

Pokud jde o hosty, samozřejmě tady nemůže chybět Offsetova partnerka Cardi B. Dále se objevuje Quavo, Gucci Mane, Travis Scott21 Savage nebo trochu překvapivě i J Cole. Skvělý part CeeLo Greena na skladbě North Star rovněž patří k tomu nejlepšímu z celé desky.

Album jako film

Offsetovi se výborně povedlo vykreslit atmosféru jeho života. I přesto, že na sebe jednotlivé skladby přímo nenavazují, člověk má hned po prvním poslechu pocit úžasné celistvosti. Zdá se, že na tomhle albu žádná skladba příliš nevybočuje a všechno funguje jako celek; pěkně po pořádku.

Záležitosti jako Underrated nebo Legacy geniálně reflektují rapperův přístup k práci a závěrečná věc Came a Long Way ukazuje, že o Offsetovi v budoucnu ještě hodně uslyšíme. Musíme ho brát jako plnohodnotného interpreta.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí