O Brdské stromsázení je zájem. Vojenské lesy nasadí kyvadlovou dopravu


Autem, na kole, pěšky,… a nově i kyvadlovou dopravou mikrobusy od vlakové stanice v Jincích a od nedalekých kasáren. Vojenské lesy a statky (VLS), které jsou pořadatelem největší dobrovolnické akce v Brdech, reagují na mimořádný ohlas veřejnosti o druhý ročník Brdského stromsázení, a zavedou do lokality Velcí kyvadlovou mikrobusovou dopravu od železniční stanice Jince. Státní podnik rovněž  výrazně rozšířil parkovací kapacity v místě konání akce pro účastníky, kteří přijedou vlastními automobily.

Při loňském prvním ročníku na Padrťských pláních přišly sázet aleje ovocných stromů do Brd tisíce dobrovolníků, a to i přes krajně nepříznivé, deštivé a chladné počasí. Letos naopak dlouhodobá předpověď slibuje na den konání, sobotu 9. září, prosluněné babí léto. S ohledem na mimořádný ohlas veřejnosti na sociálních sítích i množství telefonických a emailových dotazů státní podnik výrazně posílil dopravní zázemí akce.

„V první řadě jsme podstatně rozšířili parkovací kapacity přímo na loukách ve Velcích, kde budou lidé vysazovat aleje a sady ovocných stromů a kde bude rovněž probíhat celodenní program pro malé i velké, připravený Vojenskými lesy a statky a dalšími státními podniky z resortu ministerstva obrany. Hlavní příjezdová trasa povede z Jinců ulicí Jana Žižky směrem do vojenského prostoru. Trasa bude značena z hlavní silnice,  lidé si ji mohou stáhnout také na našem webu www.vls.cz na stránce Brdského stromsázení. Vedle toho zavedeme kyvadlovou dopravu mikrobusy k hlavním železničním spojům do Jinců z Prahy, respektive Zdic, i od Příbrami,“ uvedl mluvčí VLS Jan Sotona.

Obousměrná kyvadlová doprava z epicentra Brdského stromsázení bude rovněž zajištěna od jineckých kasáren, kde bude ve stejný den probíhat program k desátému výročí založení 13. dělostřeleckého pluku.

Pro cykloturisty doporučují pořadatelé příjezd od brdské „páteřní“ cyklotrasy č. 315 ze Spáleného Poříčí do Jinců, ze které odbočí v Ohrazenicích po trase žluté turistické značky a dále kolem lokality Na Luhu proti Proudu Ohrazenického potoka.

Samotné sázení alejí a stromořadí se odehraje v lokalitě zaniklé obce Velcí v těsném sousedství Posádkového cvičiště Jince a Mlýnského rybníku u Jinců. Zde bude soustředěn i doprovodný program akce s prezentací státních podniků, lesní pedagogikou a pohádkovým divadélkem pro děti, gastronomickým zázemím s opékáním buřtů a dalším programem.

„Na rozdíl od loňského ročníku bude výsadba se zázemím akce pro účastníky stromsázení podstatně pohodlněji dostupná, a to ať přijedou vlastními auty, vlakem či na kole. Jediným „detašovaným“ bodem programu bude hledání trilobitů, které se odehraje na nedalekém nalezišti zkamenělin, vzdáleném asi 15 minut chůze. Mapku s trasou dostanou zájemci u stánku lesní pedagogiky VLS,“ dodal Jan Sotona.

Foto: VLS


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli