Na památník z pošlapaných židovský náhrobků vybrali lidé peníze za dva dny


Dva dny stačily Židovské obci v Praze na to, aby získala peníze na vznik pietního památníku z rozřezaných náhrobků, které tvořily dlažbu v dolní části Václavského náměstí. Lidé po náhrobcích nevědomky šlapali více jak čtvrtstoletí a jsou to opět lidé, kteří mají možnost jim symbolicky vrátit důstojnost a podpořit vznik pietního místa v rámci crowdfundingové kampaně, která aktuálně běží na Hithitu. Památník bude postaven z kostek o váze 7 tun a slavnostně bude odhalen v Praze v září letošního roku.

„Prosíme i ty z vás, kterým záleží na tom, aby se kameny coby svědkové minulých bezpráví dočkaly ztracené piety. Prosíme Vás proto o příspěvek na pietní nápravu minulých zločinů,” vyzývá předseda Židovské obce a organizátor kampaně František Bányai.

Židovská obec v Praze mnoho let upozorňovala na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí. Významné indicie naznačovaly, že dlažební kostky, použité za minulého režimu k vydláždění náměstí, jsou vyrobené z rozřezaných hřbitovních náhrobků. Do ilegálního obchodu s kameny byly na sklonku totality zapojeny i mafiánské skupiny kolem „kmotra” Mrázka. Při obnově dolní části Václavského náměstí se v roce 2020 rozřezané náhrobky skutečně našly a nebylo jich málo. Zatím bylo objeveno na 6 000 kostek o celkové váze 7 tun.

Díky memorandu, které Hlavní město a Technická správa komunikací podepsaly s Židovskou obcí bylo možné obci dlažební kostky z náhrobků vrátit. Židovská obec v Praze nechtěla zbytky nalezených náhrobků nechat ležet někde ve skladu, a proto se rozhodla nechat postavit památník Návrat kamenů, jehož autory budou Lucie a Jaroslav Rónovi. Sestavení stabilní a bezpečné konstrukce z dlažebních kostek bude velice náročné.

Žižkovský židovský hřbitov, z něhož zbyl po stavbě Žižkovské věže jen malý kus, si stále udržuje svou tajemnou atmosféru a podivuhodnost. Právě zde, na travnatém palouku mezi vzrostlými stromy, bude památník umístěn. Památník umělci navrhují jako horizontální kruhovou čočku z 200 dlažebních kostek se zbytky hebrejských i českých nápisů. Od této čočky se budou do kruhu jako sluneční paprsky rozbíhat nízké zdi nestejné výšky. Středová kruhová čočka symbolizuje Stvořitele, coby centrálního hybatele. Projekt realizace již běží a slavnostní odhalení pomníku proběhne 7. září 2022.

Finanční prostředky získané v crowdfundingové kampani umožní upravit okolí nového památníku, vytvořit informační panel a přispět na úpravu náhrobků v jeho blízkosti. Kampaň běží až do 17. července a přispěvatelé si mohou na Hithitu vybrat z různých odměn: od komentovaných prohlídek Josefova, přes společné setkání v synagoze či zapsání svého jména na informační tabuli přímo u památníku.

Zdroj fotografií: Židovská obec v Praze


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli