Musíme si promluvit, apeluje nový dokument Koblihář nebo sluníčkář


Tvoří demokracii jen volby? A z nich vzešlí politici? Mají občané jen jednou za čtyři roky někomu odevzdat svůj hlas a pak už se nevyjadřovat? Na tyto a další otázky hledá odpovědi režisérka Amálie Kovářová ve své nové internetové mini sérii Koblihář nebo sluníčkář? s podtitulem Musíme si promluvit. Sérii chce nyní dokončit pomocí crowdfundingové kampaně. V jednotlivých epizodách vystupují mimo jiných novinář Jindřich Šídlo, herci a prvovoliči Josef Trojan a Anna Čtvrtníčková, internetový komik Martin „Mikýř“ Mikyska, řezník Filip Kšáňa, herec Jan Komínek, gastro-guru Lukáš Hejlík a mnoho dalších.

Každý ze tří dvacetiminutových dílů bude zaměřen na témata síly jednoho hlasu, dialog a rodinu. V prvním díle se prvovoliči Josef a Anna vyptávají svých vrstevníků i zkušenějších voličů, zda má vůbec smysl chodit k volbám, jak probíhají a co pro ně osobně znamenají. Ve druhém díle se skupina dobrovolníků vydává mimo Prahu a na ulici zastavuje náhodné kolemjdoucí, se kterými se snaží vést dialog o současném stavu společnosti i nadcházejících volbách. Závěrečný díl je věnován poslední rodinné večeři před volbami. V každé epizodě vystupují novináři, komentátoři, politologové i další odborníci, kteří se snaží debatu i téma zasadit do většího celku a kontextu.

„Poslední dva roky spolu s producenty Pavlou Klimešovou a Janem Syručkem natáčíme, jak to u nás je s tou demokracií a co to vlastně je. Mrzí mě, že často nedokážeme vést dialog a mrzí mě, že si nadáváme a neposloucháme se. Natáčet tenhle projekt pro mě byla velká škola a moc ráda bych to, co jsem se sama o demokracii a společnosti naučila, předala dál,“  říká režisérka a autorka série Amálie Kovářová. „Asi nejlépe demokracii popisuje heslo francouzské revoluce – rovnost, volnost, bratrství. Když bude absolutní rovnost – není žádná volnost. Když bude naopak absolutní volnost – není žádná rovnost. A právě proto je tam to bratrství – ochota naslouchat, laskavost a otevřenost, prostě dialog. A právě proto tenhle projekt děláme,“ dodává režisérka.

Série je financována výhradně tvůrci bez vkladu mecenášů nebo politicky angažovaných subjektů a jediné externí prostředky chtějí získat právě díky crowdfundingové kampani. Vybraná částka poslouží k dokončení a distribuci celé minisérie. Cílem je restartovat dialog v Česku, inspirovat nevoliče volit a rozšířit povědomí o tom, co to demokracie vůbec je. Součástí projektu je i vzdělávací online kampaň.

Za produkcí stojí společnost Pavly Klimešové Helium Film. Animací a vizuální identity se zhostila renomovaná výtvarnice Ilona Polanski ze studia Tomski & Polanski. Kampaň na podporu vzniku projektu bude trvat tři týdny.

foto: Helium Film


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí