Moderní dějiny českého designu


Nová publikace od autorů Ivy Knobloch a Radima Vondráčka dokonale mapuje důležité momenty, které se v českém designu udály. Zároveň však čtenáři nebudou ochuzeni o chápání designu v širokém rozměru. V knize je věnována pozornost designu interiérů, užitkových předmětů, průmyslového a grafického designu, ale také se nezapomíná na stále populárnější modní a textilní design.

Publikace, jako vůbec první dílo, systematicky zhodnotila dějiny moderního designu na českém území. Ve dvaceti kapitolách jsou zde podrobně a hlavně chronologicky zmapovány jak české ikony designu, tak i například instituce a vysoké školy, které se zabývají výukou návrhářství a průmyslové tvorby. Právě chronologické uspořádání dělá knihu tak jedinečnou. Jedná se o absolutní unikát svého druhu. Knihu ilustruje přes devět set tematických fotografií sesbíraných z téměř sta českých i zahraničních sbírek a archivů.

Výsledek téměř desetileté práce by se nezrodil bez výzkumného grantu Uměleckoprůmyslového musea v Praze. V něm vznikl autorský tým, kde působili jak autoři knihy, tak externí pracovníci z dalších muzejních institucí a českých vysokých škol. Čtenáře nezaujme jen textový a obrazový obsah, ale také grafické zpracování knihy od Štěpána Malovce. O titulní stranu knihy se postaral ilustrátor Adolf Lachman, kterého můžete mimo jiné znát také jako autora počítačové hry Samorost. Tomu se povedlo do malebné krajiny, pod náš národní symbol – horu Říp, umístit pochmurné stvoření, která oplývají mechanicko-biologickou krásou. “Jejich snahou je v lidech vyvolat zamyšlení nad tím, co vlastně přináší design do našich zemí,” říká Knobloch.

Knihu vydává nakladatelství Academia a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. K dostání je například na webových stránkách Czech Design.

foto: artmagazin.eudesignbuy.cz, czechdesign.cz


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí