Maturita z freestylového lyžování v podání Matěje Švancera


Taková maturita tu ještě nebyla! Česko-rakouský freeskier Matěj Švancer pár dní před závěrečnými zkouškami proměnil budovu sportovního gymnázia v Saalfeldenu na soukromou lyžařskou dráhu. „Je to moje škola, a proto k ní mám velmi osobní vztah,” říká Matěj, který si před třemi lety na Olympijských hrách mládeže v Lausanne vyskákal zlatou medaili v disciplíně big air.

Díky své píli a vytrvalosti se vypracoval na jednoho z nejlepších freestylových lyžařů světa. Když zrovna nepiloval své triky ve snowparku, seděl v lavicích střední školy HIB Saalfeldenu. „Strávil jsem tady půlku života, ať už ve třídě nebo na internátě,“ říká Matěj Švancer. „Tohle místo je mou součástí, a proto jsem snil o tom, že si před maturitou dám ‘závěrečnou jízdu” po škole,” říká.

Foto: Sam Strauss

Škola jako streetový lyžařský ráj

Znáte Ericha Kästnera a jeho klasickou dětskou knihu „Létající třída“? Matěj Švancer si název knihy převyprávěl po svém a děj příběhu zasadil do chodeb, učeben, výtahů i přilehlých zahrad školy HIB Saalfelden. Několik týdnů před maturitou proměnil školní areál ve své freeskiingové hřiště a čistě provedenými triky dokázal, že maturitu ze školního předmětu freestyle složí s vyznamenáním.

Kdo se v tomhle sportu vyzná, bude ohromen. Dropy, backflipy, hand drag late 360, 270 on, 540 on switch cork 720 off nebo frontflip nose catch: freestylový slovník Matěje Švancera je k prasknutí nabitý triky, které sportovní talent z Česka provádí s takovou lehkostí jako nikdo jiný. Nic vás už dneska nepřekvapí tak, jako prvotřídní výkony tohoto výjimečného jezdce.

Podívejte se na video z jedinečné maturitní jízdy Matěje Švancera:


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli