Marvel počesku? Seznamte se s Pérákem! 


Pérák

Na filmovém plátně se prohánějí Avengers, Spider-Man nebo Aquaman, tedy superhrdinové ze stájí amerických vydavatelských gigantů Marvel a DC, kteří ze svých oblíbených hrdinů těží miliardy dolarů. Ovšem ani Česko není v tomto směru pole neorané! Domácí komiksové vody v poslední době rozčeřil zejména spisovatel a scénárista Petr Macek, který začal tvořit propojený komiksový vesmír z českých hrdinů tempem, za jaké by se nemusel stydět ani legendární komiksový guru Stan Lee.

Macek na komiksových scénářích pracuje téměř výhradně s už etablovaným výtvarníkem Petrem Koplem a dvojice se svým pojetím superhrdinského světa v českém prostředí slaví nemalé úspěchy. Jejich posledním hitem je komiksové zpracování příběhů o legendárním Pérákovi, tedy postavě z moderní české historie, dobrodruhovi, který v dobách druhé světové války bojoval proti nacistům obutý do speciálních bot s pružinami. Ty mu dovolovaly přeskočit celé ulice i domy.

Český superhrdina

„Svět komiksů mě vždycky lákal, už od dětství, a mrzelo mě, že superhrdinové působí všude ve světě, jen u nás ne. Proto jsem oslovil Petra Kopla a rozhodli jsme se, že zkusíme superhrdinský žánr naroubovat na české reálie,“ říká Macek.

Jeho superhrdinové jsou ale trošku jiní než ti američtí. Nejedná se o napodobeninu žánru, v němž Marvel a DC za desítky let praxe dosáhly mistrovství, Mackův a Koplův svět je sice ryze superhrdinský, ale přesto originální a… český!

„Mohli jsme vymyslet dalšího nového zvířecího radioaktivního mutanta, hrdinného vynálezce nebo mimozemšťana, ale to by byly jen kopie slavnějších vzorů. My jsme se s Koplem chtěli vrátit k tomu, co tu bylo ještě předtím, než začal svá esa z rukávu tahat Stan Lee. Česko své hrdiny má odnepaměti v rozmanitém světě pohádek a bájí – však co jiného než superhrdina, je ve své podstatě třeba Bílá paní, Golem nebo třeba právě Pérák?“ říká Macek.

Bohatý komiksový svět

Pérák a jeho samostatné komiksové album Oko budoucnosti, které je právě v prodeji, je Mackovým nejnovějším projektem, ten už ale patří do rozrůstajícího se univerza. „Už od roku 2015 jsem s Petrem Koplem připravovali superhdinský měsíčník Dechberoucí Zázrak, kterého vzniklo 25 čísel. V nich jsme vytvořili svět, kde se celá řada postav české mytologie představovala v moderním pojetí, společně s naším titulním hrdinou Zázrakem, který čerpal své schopnosti z magie legendárního Golema. A těchto 25 časopisů dalo základ našemu propojenému komiksovému vesmíru. Patří do něj i Pérák a Petr Kopl do něj přivedl i postavy svých předešlých komiksů, takzvané Vzkříšence. Naši příznivci se tak mohou při čtení pohybovat v už poměrně bohatém světě, a přitom každý příběh, jako třeba Pérák, funguje i samostatně,“ dodává Macek.

A Macek ví, že aby takový komiksový svět stále přinášel něco nového, nesmí se zastavit. Připravují se tak nová pokračování jak pro válečného dobrodruha Péraka, tak pro jeho magického souputníka Zázraka. Pokud tedy Pérák své nejnovější dobrodružství přežije.

Petr Macek
Foto: Media list

Vánoční dárek

S kým se v aktuálním albu Pérák utkal? Adolf Hitler chce vidět do budoucnosti! Vysílá proto členy nacistické okultní organizace Thule, aby v Čechách našli ostatky mýtické kněžny Libuše, která prý věšteckým nadáním oplývala. Mají dodat patřičnou sílu jeho vlastnímu médiu, potažmo zajistit vůdci nadvládu nad veškerým životem na této planetě i mimo ní.

Budoucnost blízká i vzdálenější je však zatím velkou neznámou nejen pro Hitlerova vojska, ale i pro legendárního Péráka, nejhledanějšího muže protektorátu. Každý nový den je pro něj nejistou sázkou na přežití a po útěku z přísně střeženého vězení pražského gestapa musel rezignovat i na svou roli ochránce nevinných. A pak se stane cosi, co jej donutí podepsat smlouvu s ďáblem. Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Jenže Pérák, hrdina a symbol protinacistického odboje, rozhodně nebude skákat, jak nepřítel píská…

Pokud víte, že má někdo rád dobrodružné příběhy a chcete ho nenásilnou formou seznámit s moderními českými dějinami či mytologií, není lepší vánoční dárek než komiksový Pérák: Oko budoucnosti!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí