Znáte kokosovou kůži?


boty

Duší inovativního konceptu s názvem Malai Studio je slovenská rodačka Zuzana Gombošová, která se během studií oděvního designu nebála rozbořit zajeté stereotypy a pustila se novou cestou. Tak vznikl Malai – moderní stoprocentně přírodní materiál, který připomíná kůži nebo impregnovaný papír.

Filozofie Malai Studia spojuje ekologii, design, udržitelný přístup a ochranu životního prostředí, to vše v kombinaci s nejaktuálnějšími módními trendy a vysokou originalitou. Nyní lze tento jedinečný projekt podpořit prostřednictvím crowdfundingové kampaně na webu HitHit.cz, kde je k dispozici například limitovaná edice navržená přední českou návrhářkou Liběnou Rochovou, nebo další stylové doplňky z tohoto výjimečného materiálu.

Vegan

Malai je zcela unikátní svým složením, vlastnostmi a vzhledem. Představuje veganské řešení v módním průmyslu, který patří k největším znečišťovatelům životního prostředí. Má však využití i v dalších segmentech.

Hlavní složkou materiálu Malai, který se vyrábí v jihozápadní Indii, je bakteriální celulóza pěstovaná na vodě ze zralých hnědých kokosů. Bakteriální celulóza je nejčistším zdrojem celulózy na zemi, získává se bez použití jakýchkoliv chemikálií.

Voda z kokosů je odpadem v místních továrnách na zpracování kokosů. Malá jednotka denně vylije do svého okolí až 4000 litrů této vody, která následně kvasí a okyseluje půdu. Využití této vody pro výrobu inovativního materiálu je tedy také benefitem pro místní prostředí.

Alternativa

Malai je veganskou alternativou ke klasické kůži. Produkce klasické kůže totiž výrazně znečišťuje životní prostředí, a to na mnoha úrovních. Při činění kůží je používáno více než 400 druhů chemikálií a výrazná je i související produkce odpadů. Nejčastěji používanými alternativami ke klasické kůži jsou plasty PU a PVC – tyto materiály se však obtížně recyklují a navíc zamořují vzduch volnými částicemi.

Řešením může být právě Malai. Je stoprocentně rozložitelný v přírodě a plně kompostovatelný – v kompostu se rozloží do devadesáti dní! Žádná ze surovin použitých k výrobě není na bázi ropy nebo jejích derivátů. K barvení se používají přírodní rostlinná barviva bez použití silných chemikálií.

Všechny ingredience pocházejí z Indie, na výrobě se podílí místní obyvatelstvo. Výrobní procesy jsou kompletně ekologické, devadesát procent vody použité k výrobě je recyklováno. Materiál při svém vzniku neprodukuje znečištění a má velmi nízkou energetickou stopu.

Krása spočívá v nestálosti

„Snažíme se šířit myšlenku a povědomí o tom, že krása spočívá v nestálosti a pomíjivosti přírodních materiálů. Malai je čistě přírodní, v čase se mění, získává jiný charakter a vzhled. Žádné dva kusy nejsou zcela totožné – stejně, jako je tomu v přírodě. I díky tomu je v dnešní přetechnizované době tak výjimečný. Navíc je šetrný k přírodě”, vysvětluje Gombošová.

Zuzana začala s bakteriální celulózou experimentovat v průběhu studií na londýnské univerzitě Central Saint Martins. Ve spolupráci s indickým produktovým designérem Susmithem se původní výzkumný projekt rozrůstá v prodeje schopnou obchodní síť. Na trh byl Malai uveden v říjnu 2017.

Hithit

O dva roky později je na prahu další expanze, kterou lze podpořit skrz sbírku na crowdfundingovém portálu HitHit.cz. Ten propojuje kreativní lidi s těmi, kteří je chtějí podpořit.

A co je náplní této kampaně? Cílem je nashromáždit částku v hodnotě 382 950 korun. Tato suma je určena na výzkum a rozvoj stávající výrobní jednotky v oblasti kapacity a mechanizace.

Konkrétně se jedná o zdroje na nákup sušičky, hydraulického presu, kalandrovacího lisu a materiálu pro výzkum a vývoj, jenž by měl zajistit širší možnosti využití tohoto biologického materiálu. Na přispěvatele čekají atraktivní odměny jako například Malai náramek, peněženka, sandály, kousek z limitované kolekce, personalizovaná kabelka nebo pobyt v místě výroby.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě