Letadla společnosti Airbus budou brzy vybavena palandami a koupelnami


Jeden ze dvou největších výrobců letadel světa, francouzský Airbus, by mohl jednou provždy vyřešit nekončící nešvar během leteckého cestování – pohodlný spánek. Ve svých letadlech plánuje do dvou let vybudovat plnohodnotné, patrové postele, které by byly umístěny v zavazadlových prostorách. Nemají chybět ani konferenční místnosti nebo koutek pro děti.

Kvalitní spánek a letecká přeprava zpravidla netvoří ideální kombinaci. Velmi dobře to znají lidé, kteří cestují zejména v ekonomické třídě, kde vzhledem k ne příliš pohodlné sedačce a malému místu není jednoduché si dostatečně odpočinout, natož pak usnout. U byznysových a prvních tříd se situace pochopitelně mění, nicméně to neřeší problém většiny cestujících. Airbus, který spolu s Boeingem drží oligopol ve sféře výroby komerčních letadel, se to nyní chystá změnit.

Nebude chybět koupelna

Ve spolupráci s francouzským výrobcem leteckých interiérů a vybavení Zodiac Aerospace navrhly speciální kóje umístěné v zavazadlovém prostoru letadel, které budou vybaveny patrovými postelemi s dostatkem místa okolo. Podle plánů této dvojice by měly dát tyto kóje snadno složit a nahradit místem pro zavazadla, pokud by bylo třeba. Aerolinky se tak budou moci kdykoliv přizpůsobit cestujícím, a to jak z hlediska postelí, tak z hlediska počtu zavazadel.

Foto: Airbus.com

Součástí této flexibilní transformace zavazadlových prostor mají být i plnohodnotné konferenční místnosti s projektory nebo dětské koutky, což by také výrazně změnilo pohled na to, jak se v dnešním světě letecky cestuje. Nehledě na to, že má být zázemí vybaveno i koupelnou, toaletou a dostatkem skříní pro uložení oblečení a dalších osobních věcí.

Foto: Airbus.com

Ještě dva roky

Chystané vybavení by mohlo být do Airbusů zahrnuto v průběhu roku 2020. Jako první by měly být takto vybaveny modely A330 (střední a dlouhé lety) a A350 (long-haul lety).

Otázkou zatím zůstává, zdali tyto kóje budou dostupné pro všechny cestující. Dá se očekávat, že pokud bude v konkrétním letu málo pasažérů, mohly by se postele spolu s konferečními místnostmi či dětskými koutky otevřít každému, a to možná i bez příplatku. Z ekonomické perspektivy jednotlivých aerolinek by však dávalo mnohem větší smysl, kdyby byly zpoplatněny, což je velmi pravděpodobné.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí