Jaké novinky odhalil Apple na konferenci WWDC 2017?


Vývojářská konference WWDC 2017 (The Apple Worldwide Developers Conference), jež probíhala od 5. do 9. června v kalifornském San Jose začala svůj program již tradiční prezentací společnosti Apple, kde jsme se dozvěděli řadu novinek od tohoto technologického giganta. Nejprve je potřeba mírnit přehnaná očekávaní mnohých uživatelů produktů od Applu. Aktuální keynote totiž rozhodně nepřinesla nic revolučního, ale spíše mnoho vylepšení pro stávající zařízení, byť jsme se dočkali i oznámení několika nových. Ty největší odhalení si firma tradičně nechává na podzim, kdy dorazí iPhone 8 a možná i nový Mac Pro.

Začneme u hardwaru. Apple představil vesmírně šedý iMac Pro. Tento nejvýkonější Mac v historii (než vyjde zmíněný Mac Pro) nabídne opravdu masivný výkon bez kompromisů. Těšit se můžeme na 27″ displej s rozlišením 5K, procesor Intel Xeon (maximálně 18 jader), operační pamět o velikosti až 128 GB a grafickou kartu od AMD, konkrétně Radeon Pro Vega s pamětí až 16 GB. K tomu si přidejme 4 TB flash uložiště (SSD) s propustností 3 GB/s, celkem čtveřici Thunderbolt 3 (USB-C) portů, ke kterým můžete připojit dvojici 5K monitorů a kompletní příslušenství ve stejném, vesmírně šedém provedení. iMac Pro se začne prodávat v prosinci letošního roku s cenou od 4999 dolarů. U nás předpokládáme cenu od 120 tisíc korun.

U iMaců ještě zůstaneme, protože “drobnými” úpravami prošly i současné modely, tedy iMac 21,5″ a iMac 27″. Apple zdůraznil jejich podporu virtuální reality a s tím spojený nárůst výkonu. iMacy tak disponují procesory sedmé generace Kaby Lake (nově i v MacBooku a MacBooku Pro) od Intelu s vyšší frekvencí – 4,2 Ghz, v režimu Turbo Boost až 4,5 Ghz. Operační pamět vzrostla až na 64 GB. Displeje jsou o 43 % světlejší s podporou jedné miliardy barev. Podstatného zrychlení došlo také u SSD disků, přesněji o 50 %. Inovace jsou i na poli grafických karet, které jsou 3x výkonější. iMac 21,5″ začíná s integrovanou kartou Intel HD 640. Všechny varianty většího iMacu se naopak spoléhají na grafické karty od AMD – Radeon Pro 555, 560, 570 a 580 s 8 GB paměti.

Plynule přejdeme k iPadům, jejichž prodeje se sice stále propadají, ale to neodradilo Apple od představení zcela nového 10,5″ iPadu Pro. Ten nahrazuje menší 9,7″ verzi, ale zároveň má o 40 % menší rámeček a váhově je pouze o 30 gramů těžší. Obě varianty iPadu Pro (10,5″ a 12,9″) pohání nově čip A10X Fusion, který disponuje šesti jádry a dokáže pracovat s obsahem ve vysokém rozlišení 4K. Výborný Retina displej iPadů nyní podporuje technologii ProMotion, která umožňuje 120 Hz obnovovací frekvenci pro plynulé scrollování a sledování vašich oblíbených filmů. Z novinky ProMotion těží i populární doplněk Apple Pencil, kde došlo ke zlepšení odezvy. A přestože iPad Pro primárně neslouží k pořizování fotek, tak obě verze obdržely stejné fotoaparáty, jakými disponuje iPhone 7. Co ale nepotěší je cena, protože menší 10,5″ iPad Pro startuje na 19 990 Kč.

Pochybujete nad užitečností iPadů? Apple vás na podzim přesvědčí díky novému iOS 11, který rapidně změní způsob práce na tabletech. Nová verze systému bude pochopitelně k dispozici i na iPhonech, ale tabletové verze budou obsahovat řadu exkluzivních funkcí. Hlavní roli bude hrát vylepšený multitasking a plně přizpůsobitelný dock, ze kterého můžete spouštět aplikace ve Split View nebo Slide Over režimu. Poměrně nečekanou novinkou je aplikace Files, která je v podstatě Finder pro iOS. V tomto ohledu se iPad začíná pomalu blížit pohodlné práci na MacBooku či iMacu. Jako nezbytné příslušenství je pro mnoho uživatelů iPadů chytrá tužka Apple Pencil. Nově se s ní pouze dotknete otevřeného PDF souboru a můžete okamžitě začít anotovat.

Cílem iOS 11 je maximálně zpříjemnit a zefektivnit práci na iPhonech i iPadech. Mezi nejvíce viditelné změny patří sjednocení uzamčené obrazovky a oznamovacího centra do jedné lišty. Ovládací centrum je nyní daleko obsáhlejší, přičemž řadu prvků lze zvolit v Nastavení. Za zmínku dále stojí úprava App Store, kde jsou hlavními sekcemi záložky Dnes, Hry a Aplikace, pomineme-li aktualizace a vyhledávání. Každá záložka přináší obsáhlé a přehledné informace o požadované aplikaci s důrazem na recenze uživatelů. iOS 11 je momentálně k dispozici ve vývojářské verzi. Pokud byste si chtěli nové iOS osahat s předstihem, tak veřejná zkušební verze dorazí koncem června. Oficiální vydání je však tradičně plánováno na podzim s podporou od iPhone 5S, všech iPadů Air i Pro, klasického iPadu 5. generace a iPadu mini druhé verze.

Překvapení přišlo až na závěr dvouhodinové keynote. Phil Schiller odhalil HomePod, což je chytrý reproduktor, jenž chce konkurovat přístrojům od Amazonu či Googlu. Koncept je nicméně lehce odlišný, jelikož Apple prezentuje své zařízení především jako skvělý hudební reproduktor s prvky umělé inteligence (Siri). Oba konkurenti, tedy Amazon Echo nebo Google Home jsou sice podobnými reproduktory, ale jejich hudební přednes nepatří k těm nejlepším. To však neplatí pro ambiciózní HomePod, který bude pohánět čip A8 z iPhonů či iPadů. HomePod bude navíc reprodukci přizpůsobovat dané místnosti, takže je úplně jedno, jestli jej umístite do rohu či kamkoliv jinam. Ideální, bohužel poněkud dražší, je varianta spojení několika dalších HomePodů (v rámci HomeKit), díky čemuž vznikne výjimečný hudební zážitek. Cena byla stanovena na 349 dolarů a prodávat se začne v bílé nebo černé barvě. Do obchodů se HomePod dostane nejdříve začátkem příštího roku.

foto: appadvice.com


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí