Jak ušetřit za ovoce? Poradí vám nová kniha

Věděli jste, že Praha mezi rušnými uličkami schovává spousty starých sadů, kde si můžete zdarma načesat sladká jablka, hrušky, třešně a další ovoce? Kniha Pražské ovocné sady ukazuje Prahu z jiného úhlu pohledu a zve vás na místa, o kterých mnohdy netuší ani místní.

Stejně jako v krajině tak i ve městech mnoho plodů spadne na zem a nepovšimnutě hnije, zatímco supermarkety překypují ovocem bez chuti z druhého konce planety. Aby zabránil plýtvání a přispěl tak krajině i lidem, sepsal tým Na ovoce detailního průvodce volně dostupnými sady včetně jejich historie, tipů a praktických rad. Na své si tak v knize přijde nejeden milovník přírody, historie či zero waste filozofie.

Foto: archiv projektu

Autorem textů je vášnivý sadař Dominik Grohmann, lektor se specializací na staré odrůdy ovocných stromů. Do tvorby knihy se také zapojil celý tým Na ovoce, s podporou Jiřího Roma z pražského Magistrátu, díky kterému se místní sady pomalu navracejí k životu. “Pražské ovocné sady jsou naprosto unikátní. Znovu a znovu v nich objevuji další příběhy, zákoutí a nové chutě. Stačí jen vyrazit a zakousnout se.” Dominik Grohmann, autor knihy a potulný sadař.
Tato unikátní kniha navíc obsahuje ovocné recepty, podrobné mapky včetně navrhovaných výletních tras, seznamy odrůd s praktickým kalendáriem, aneb v jakém měsíci pro které ovoce a kam. Vše je doplněno snímky od fotografa Richarda Hodonického.

Foto: archiv projektu

Kniha se momentálně nachází ve fázi makety. K jejímu vydání autorům chybí finance, které se mimo jiné snaží získat prostřednictvím kampaně na portálu HitHit.cz. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji v rámci kampaně předplatit, či přispět libovolnou částkou a podílet se tak na její realizaci. Pokud kampaň překoná svůj stanovený cíl 150 000 Kč, pustí se autoři také do knižní audioverze, která spolu s již existující mobilní aplikací Na ovoce vytvoří kompletní zážitek. V případě, že kampaň úspěšná nebude, finance vám budou vráceny.

Více o samotném projektu se dozvíte na stránkách https://www.na-ovoce.cz/

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí