Jak se vyhnout nepříjemným “koláčům” v podpaží? Noste správné materiály.


Nevzhledné koláče v podpaží, vlhká záda a s tím spojené riziko prochladnutí. Letní teploty si nejraději užíváme u vody, při běžných denních aktivitách nás ale mohou pěkně potrápit. Přitom stačí zvolit nejen vhodné oblečení, ale zejména ten správný materiál. Jak se v létě oblékat do běžného dne i na sport?

Pocení je přirozená a pro tělo důležitá termoregulační funkce organismu, zároveň ale není žádoucí ani příjemné, aby se pot držel pod oblečením. Díky tomu dochází k množení bakterií, které způsobují nepříjemný zápach, kterým potrápíte sebe i své nejbližší okolí.

Méně oblečení může být na škodu

Horké letní dny nás intuitivně svádí k co nejslabším a početně nejmenším vrstvám oblečení. Pamatujte ale, že oblečení pomáhá chránit vaši pokožku před škodlivým UV zářením. Navíc jsou situace, kam není z pohledu společenské etikety vhodné přijít v kraťasech, či dokonce bez trička, nepříjemně vás může překvapit i naplno puštěná klimatizace. Místo zkracování rukávů a nohavic, se tak zaměřte na to, aby mělo vaše oblečení ty správné vlastnosti.

Na sport

Ideální oblečení na letní sport je takové, které nenasákne potem, ale odvede vlhkost z povrchu těla na lícní stranu, kde se rychle odpaří a zároveň zajistí co nejlepší tepelný komfort. “Mezi takové materiály patří právě polypropylen moira, který nasákne až 10x méně než běžný polyester. Díky své konstrukci dokáže dokonale odvést tělesnou vlhkost a neuvěřitelně rychle schne,” vysvětluje Marcela Vlčková z Moiry. Dobré je vybírat kousky, které mají speciální zóny, které ventilují a citlivá místa jako ramena či ledviny chrání před prochladnutím. Určitě vyzkoušejte i bezešvé produkty, které jsou pružné a umožňují tak volnost pohybu při jakémkoliv sportu.

Pro běžný den

Podobně jako při fyzické aktivitě, i v běžném životě je možné nosit materiály, které rychle schnou a udrží komfortní teplotu, čímž vám zajistí, že se budete cítit příjemně po celý den. Navíc jsou takové kousky mnohdy k nerozeznání od běžného oblečení a jejich výhody využijete celoročně. Fungují totiž při vysokých, ale i velmi nízkých teplotách. V létě je ideální například kombinace polypropylenu moira s dalšími vlákny jako polyamid, elastan nebo s přírodními vlákny s chladivým efektem, jakým je například modal. Pro volnočasovější kousky je také příjemná kombinace polyesteru s modalem či elastanem. Do svého hledáčku pak přidejte i kousky z jemné merino vlny, která díky svým přirozeným antibakteriálním účinkům neutralizuje pot, potlačuje případný zápach a umožňuje tak opakované nošení. “My jsme letos opět uvedli na trh speciální limitovanou kolekci šatů, triček a sukní, které jsou volnočasové a módní, zároveň ale díky speciálnímu materiálu nevsáknou pot. A to myslím ženy velmi vítají,” dodává Marcela Vlčková.

 

 


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli