Jak prát funkční prádlo


Pokud jste vyznavači kvalitního funkčního oblečení, jistě ho využíváte po celý rok. A jelikož různé materiály vyžadují odlišnou péči, je potřeba vědět, jak na to. Při praní sportovního oblečení, mezi jehož hlavní vlastnosti patří funkčnost a dlouhá životnost, je nutné s ním nakládat trochu jinak, než s vašimi běžnými oděvy. Jedním z důvodů může být třeba jeho vyšší pořizovací cena. Jaké jsou hlavní zásady péče o sportovní šatník a proč byste neměli stříhat cedulky?

1. Čtěte cedulky

Patříte mezi ty, kteří u nového oblečení automaticky odstřihávají cedulky? U funkčního oblečení si je řádně přečtěte a pokud jsou vám nepohodlné a škrábou, vyfoťte je či pečlivě uschovejte. Najdete na nich totiž důležité informace od výrobce, jako například doporučenou teplotu vody při praní (u většiny funkčního prádla je to 30 nebo 40 °C), typ pracího prostředku nebo pokyny k sušení.

2. Používejte jemný prací prostředek

Agresivní prací prostředky mohou funkční prádlo poškodit. Používejte proto jemné prací prášky nebo gely, ideálně přímo určené pro praní sportovního oblečení. „Doporučuji vyhnout se také avivážím a změkčovadlům. Nejen, že nejsou pro praní sportovního oblečení potřeba, ale mohou navíc snížit jeho prodyšnost a další funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat bělidla,“ říká Marcela Vlčková z Moiry.

Foto: Moira

3. Perte naruby

Pěkný vzhled si vaše funkční prádlo udrží déle, když ho budete prát naruby. Eliminujete tak riziko, že se lícová strana zatrhne o pračku nebo o jiné oblečení. Vhodným pomocníkem jsou i speciální prací síťky či pytlíky, které zajistí dokonalou ochranu. Nezapomeňte při každém praní zapnout všechny zipy a zejména ty suché, které by mohly poškodit další oděvy v pračce.

4. Sušte na vzduchu

Věděli jste, že většina funkčního oblečení by se měla sušit na čerstvém vzduchu? „Zabráníte tak totiž případnému sražení, poškození látky a máte jistotou, že jeho funkční vlastnosti zůstanou zachovány. Určitě se vyhněte používání sušičky, zejména u elastického oblečení a vlny,“ Marcela Vlčková z Moiry. Před používáním bylo mělo být oblečení také zcela suché.

5. Nežehlete

Sportovní a funkční oblečení naštěstí většinou nevyžaduje žehlení. Pokud by vás to napadlo, i tady platí, že teplota může mít vliv na funkčnost vašeho prádla a mohlo by se dokonce spálit.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli