International connections: Česko-zahraniční rapové spolupráce (2/2)


SG ft. Dope D.O.D. - Terminator

minulém výčtu jsme si připomněli několik česko-zahraničních spoluprací a často jsme se otáčeli do minulosti – ať už šlo o víc než deset let staré songy, nebo o nová collaba s legendami, které dnes již nedrží prst na tepu doby. V tomto článku se odpíchněme od roku 2008, kdy vyšla kompilace 20ers, a pokračujeme do současnosti, kdy jsou jakékoliv mezinárodní bariéry strženy internetem a dostupným cestováním. Zároveň tato svoboda pomáhá trendům či novým subžánrům šířit se rychlostí světla a ovlivňovat interprety napříč planetou.

Grime a horrorcore

Konkrétně u nás se dvěma takovým odnožím rapu daří nad poměry: když nepočítám globální trend trapu, množství fanoušků se u nás těší grime a (snad kvůli českému metalovému genofondu) horrorcore. Právě menší rybníčky – spolu s nedostatkem potenciálních kolegů ve vlastní zemi – probouzí hlad po mezinárodní connection a pocit jinakosti v moři světového rapu spojuje spiklence bez ohledu na hranice. Vznikají žánrové mixtapes, mejdany, hostovačky na CDs…

Udržovat čilý kontakt s Londýnem nebo západní Evropou je jedna věc, vybudovat si „laso“ do zámoří je next level. V tomto je potřeba smeknout klobouk před partou F*ck Them, které se podařilo spojit se sebou jméno 6ix9ine, jenž v posledních letech vzbuzuje na celosvětovém internetu extrémní zájem a nepochybně i díky této spolupráci proběhlo nedávné propojení s Universalem, pod nímž jako první vyšla Zayova deska.

Hugo Toxxx – Eins, zwei, polizei ft. Kool Keith (2008)

Projekt 20ers rozčeřil vody českého rapu a kromě společného tracku Pio a Jarka Nohavici přinesl i nečekaně ostrý zářez: propojil Supercrooo s americkým duem Kool Keith/Kutmasta Kurt. Oba členové Superz jsou tu v životní formě, a zatímco James Cole na Kurtově beatu rapuje sólo, Hugo s Keithem se na instru od Marka vystřídají v servírovaní striktních flows. Sám Hugo si v průvodním dokumentu 20ers: Making of průběh spolupráce velmi pochvaluje, zároveň ale upozorňuje na to, že podobné mezinárodní projekty můžou kvůli absenci osobních vazeb a rozdílnému kontextu působit uměle a že je nepovažuje za přilíš zásadní.

Sodoma Gomora – Terminator ft. Dope D.O.D. (2017)

Horrorcore je na periferii české rapové krajiny a jeho hlavní tvář (maska) Řezník se v jejích vnitřních záležitostech příliš neangažuje. Jeho viditelnost na mezinárodní scéně tohoto temného žánru však dokazuje, že se svou tvorbou míří možná jinam, než do Čech. Spolu s kolegou DeSadem jako Sodoma Gomora vydali album Multikill, kde většina hostů je zahraničních a nejvýraznejší z hostovaček se dočkala i hodně šťavnatého klipu. Holandské duo Dope D.O.D. se u nás těší značné oblibě, proto společný koncert se SG byl fire, což klipu dodává značně apokalyptickou dynamiku.

Sergei Barracuda – Hustle ft Waka Flocka (2018)

Sergei je v českém rybníčku tak trochu unikátní úkaz a svou trapovou gangsta image posunul na nejvyšší úrovni asi nejdál ze všech. Velmi potěšující proto je, že nezahálí za (ostravskou hutní) pecí a vztahuje se k původům svého žánru, na jih USA. Kromě kupování beatů od ikon v oboru, jakými jsou Lex Luger nebo zástupci 808Mafia, se mu na poslední desce Pouliční Ekonomická 3 podařilo dostat na sloku jméno největšího formátu, a to Waka Flocka. Všechna čest!

Milli Major ft. D Double E, Big H, Smack – Winning RMX (2015)

Pražský grime MC Smack si na své mezinárodnosti zakládá a proti českým poměrům se vymezuje od počátku. I přesto je překvapivá a obdivuhodná vůle, s níž se mu podařilo navázat vztahy s mekkou grime, kam pravidelně létá a dá se považovat za exilového člena tamní scény. To kromě mnoha featů dokazuje i to, že se objevil v Grime show na Rinse FM, Risky Roadz i BBC 1Xtra a na pódiu legendárního mejdanu Eskimo dance. Portfolio jeho spoluprací je velmi široké a i když „nejfejmovější“ z nich asi bude jiná, doporučuji vaší pozornosti tenhle remix, na němž se Smack objeví mj. po boku D Double Eho, jehož brzy přiveze i do Prahy. Nutno taky podotknout, že Smackova sloka patří k jeho vrcholným punchline kreacím vůbec.

FTH Stylin – UK2CZ ft. Armour (2017)

Česká republika se považuje za druhý domov grime a důkazem pro to je i východočeská parta FTH. Peman, Dony Dee a Klapman začali jezdít do Londýna „po vlastní ose“ a jejich iniciativa přinesla plody. Kromě „Camden town sessions“, v nichž s nimi na ulicích nočního Londýna rapují i náhodní kolemjdoucí, vznikl i společný track s Armourem, členem legendary Nasty crew. Příběh kolem jeho vzniku už P.E. pro Banger popsal v tomhle článku.

Mezi velmi aktivní české tvůrce se zahraničním přesahem patří momentálně i Dryman, samozřejmě taky na poli UK music. Jeho Eins, zwei, Dryman mixtapes, mejdany Funk’d up i hromadné tracky jako například Ill Horns na kanálu Risky Roadz jsou důkazem, že český izolacionismus nevyhrál.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli