Hlasování o světově unikátních Cenách SDGs startuje už dnes. O výsledcích rozhodne veřejnost


Praha, 20. září 2022 – Ceny SDGs jsou světově unikátním oceněním za naplňování globálních cílů OSN. Přinášejí zajímavou příležitost pro firmy všech velikostí, neziskové organizace, města i školy, aby ukázaly, jak pomáhají svým podnikáním a činností aktivně naplňovat principy udržitelného rozvoje. Letos u příležitosti začátku Evropského týdne udržitelného rozvoje otevírá Asociace společenské odpovědnosti hlasování pro projekty, které bojují o Ocenění Evropské komise. Vítěz bude jedním z oceněných na letošních prestižních Cenách SDGs. Hlasování veřejnosti poběží deset dní a začíná 20. září.

Dosahování velkých cílů jde snáz, když se spojí síly. Proto Evropská unie prostřednictvím fondů podporuje projekty, které svojí činností zlepšují životy lidí, bojují s následky klimatické změny nebo se jinak zasazují o udržitelný rozvoj.

„Máme za sebou těžké rozhodování mezi spoustou nesmírně zajímavých a užitečných projektů. Nakonec jsme vybrali pět finalistů. Rozhodnutí o hlavním vítězi teď svěříme široké veřejnosti. Začátek hlasování symbolicky spojujeme s Evropským týdnem udržitelného rozvoje,” vysvětluje Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí zastoupení Evropské komise v České republice.

Za vznikem ocenění, které inspiruje celý svět již po šesté v řadě, stojí Asociace společenské odpovědnosti. Její zakladatelka a ředitelka Lucie Mádlová hlasování komentuje: „Ocenění si neodnese jen jeden z projektů, ale i někteří z hlasujících. Jako odměnu za to, že veřejnosti záleží na naší planetě, mohou vyhrát jednu z udržitelných cen – batoh z recyklovaného banneru, kompostér z vylovených rybářských sítí, kampotský pepř nebo výlet do Bruselu.”

Finalisté z oblasti ochrany biosféry, urbanistiky i zdravotnictví

Foto: archiv projektu Obec Dobrochov

Do finále došlo celkem pět projektů, z nichž bude následujících 10 dní veřejnost vybírat. Prvním z nich je lokální biocentrum obce Dobrochov – nové mokřady a tůně, stromky a keře zachycující vodu na 36 tisících m2. „Chceme navrátit krajině původní ráz tak, aby se zde zadržovala voda, aby zvěř měla kde přebývat, a aby se zabránilo větrné erozi,” popisuje starosta obce Miloslav Kříž.

Foto: archiv projektu Domov sv. Josefa

Druhým je Domov sv. Josefa, jediné lůžkové zařízení v Česku pro nemocné roztroušenou sklerózou. Kromě pobytových služeb pomáhá pacientům přímo v jejich domovech nebo je pro ně „přítelem na telefonu”. „Za rok dokážeme poskytnout asi 400 pobytů, ale to zdaleka nestačí. Proto je doplňujeme odborným sociálním poradenstvím a nově bychom chtěli spustit terénní službu,” vysvětluje Jan Staněk, vedoucí fundraisingu a komunikace Domova sv. Josefa.

Foto: archiv projektu Obec Kněžice

O ocenění bojuje i energeticky soběstačná obec Kněžice. Starosta Milan Kazda říká, že: „Myšlenka u nás vznikla už v roce 2003, kdy jsme přemýšleli o tom, co uděláme pro naše obyvatele, pro životní prostředí, pro zaměstnanost a pro udržení finančních toků.” A tak začala středočeská obec přeměňovat biologicky rozložitelné odpady na bioplyn. Díky tomu mají obyvatelé „vlastní” teplo a planetě ušetří 11 tisíc tun CO2 ročně.

Foto: archiv projektu Nemocnice Havířov

„V Nemocnici Havířov jsme instalovali technologii, do které se naloží infekční nemocniční odpad a výsledkem je rozemletá suchá směs. Ta se může dál využít jako palivo třeba pro cementárny,” představuje čtvrtý projekt Petr Baránek, provozně technický náměstek Nemocnice Havířov. Odpad z obvazů, plen, jednorázových plášťů nebo jehel se teď namísto třikrát týdně odváží jednou měsíčně. Odpadu je o 80 % méně, a to by pokrylo 11 beachvolejbalových hřišť do výšky jednoho metru.

Foto: archiv projektu ECOTEN

A na závěr revitalizovaná budova střední školy na chytrou a udržitelnou budovu – transparentní, přehledná, komfortní, jako živý udržitelný organismus, který stárne a zároveň se propojuje s přírodou. Slouží jako živoucí laboratoř pro studenty a vyrábí si vlastní energii. „Naše škola je energeticky plusová a technologií je zde naskládáno tolik a v takové kombinaci, jako ještě nikde jinde. Od obálky budovy přes zelené fasády a zdražování dešťové vody po prediktivní systém řízení vytápění nebo větrání,” doplňuje generální ředitel společnosti Ecoten Jiří Tencar, která má revitalizaci na starosti.

Zvítězit může jen jeden. Který projekt si prestižní ocenění v udržitelnosti zaslouží nejvíce je nyní na veřejnosti. Ta o tom rozhodne v termínu od 20. do 30. září. Hlasování probíhá na webu www.cenysdgs.cz/hlasovani/. Ocenění Evropské komise je jednou z kategorií letošního šestého ročníku Cen SDGs, kterými Asociace společenské odpovědnosti oceňuje projekty za naplňování globálních cílů OSN.

Již šestý ročník Cen SDGs vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti letos ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem životního prostředí a pod záštitou Českého předsednictví v Radě Evropské unie. Byznys partnery letošního ročníku jsou společnosti Ernst & Young, Hello bank!, Heureka, Google, Unilever a Skupina ČEZ. Za mediální podpory DVTV.cz, Euronews, EURO, Forbes Česko, Marketing & Media a TV Nova.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli