Giving Tuesday Now: dobré skutky i rozsvícený Petřín


Česká republika se prostřednictvím Asociace společenské odpovědnosti připojuje ke globální akci #GivingTuesdayNow pořádané celosvětovým hnutím Giving Tuesday. Ta vyvrcholí v úterý 5. května dnem globální solidarity, kdy budou lidé z celého světa vzdávat hold štědrosti a dobrým skutkům vykonaným v reakci na pandemii koronaviru. Na znamení dne solidarity bude první květnové úterý večer po deváté hodině v barvách Giving Tuesday svítit rozhledna na pražském Petříně i Černínský palác na Hradčanech.

Oslavy Giving Tuesday se po celém světě konají již osm let.Každoročně probíhají v úterý po Dni díkůvzdání jako protipól k nákupnímu šílenství na Black Friday. Celosvětové dárcovské hnutí Giving Tuesday letos poprvé v historii vybízí celou komunitu, aby spojila své síly a vyvolala příliv štědrosti již o něco dříve.

Úterý 5. května 2020 s podtitulem #GivingTuesdayNow, se tak stane speciálním dnem dárcovství a jednoty v reakci na mimořádné události související s COVID-19. Na jeho počest se po celém světě budou rozsvěcovat významné budovy. V Praze půjde o rozhlednu na Petříně a Černínský palác na Hradčanech, kde sídlí Ministerstvo zahraničních věcí. „Jsem velmi rád, že se mohu touto formou připojit k poděkování všem, kdo pomáhají. Zároveň je pro mě důležité, že i Ministerstvo zahraničních věcí pomáhá nejen našim občanům, kteří se ocitli v zahraničí v nouzi nebo zemím, jež jsou postiženější než my sami, ale i potřebným u nás doma,“ říká ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

V Česku jako národní partner Giving Tuesday zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti.Ta je zdejší největší iniciativou společenské odpovědnosti a Cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDGs). Do oslav mobilizuje více než 340 svých členů a dárcovskou komunitu. K akci #GivingTuesdayNow se plánují připojit organizace napříč všemi sektory. Mnoho z nich již odvádí skvělou práci, která si zaslouží obdiv.

Jednou z nich je nakladatelský dům Albatros Media, který věnováním knih v hodnotě více než 6 000 000 Kč podpořil domovy seniorů i rodiny s malými dětmi. Zaměstnanci Albatros Media se společně s vedením firmy zapojili také do sbírky SOS Česko vyhlášené organizací Člověk v tísni. Skupina ČEZ pak prostřednictvím Nadace ČEZ zprovoznila grant Krizová pomoc, jež podpořila 648 projektů a tři nemocnice částkou 30,7 milionu Kč.

Na dárcovství ale bude mít probíhající pandemie mírně negativní dopad. Vyplývá to z dat agentury Ipsos, která v dubnu 2020 zrealizovala exkluzivní výzkum mezi dárci. „Až 17 % současných dárců očekává, že budou darovat méně než dosud, důvodem je zejména nejistota vlastního příjmu a obavy z poklesu ekonomiky. 12 % dárců naopak plánuje darovat vyšší částky – zejména proto, že si uvědomují, že pomoc bude nyní potřebovat více lidí. Pětina dárců zatím neví, jak situace okolo pandemie ovlivní částku, kterou neziskovým organizacím darují,“říká Markéta Kneblíková z agentury Ipsos,která je dlouhodobým partnerem Asociace společenské odpovědnosti.

Dobročinných skutků a projevů solidárnosti je naštěstí ale pořád hodně. Ty kolem komunity Asociace společenské odpovědnosti lze sledovat přes speciální Dobromappku. „Pandemie koronaviru zvedla v Česku obrovskou vlnu solidarity a chuť pomáhat. Pevně věřím, že lze tuto krizi překonat i díky této štědrosti. Ačkoli mnozí lidé nyní žijí ve finanční nejistotě, štědrost není o velikosti. Každý projev lidské dobrosrdečnosti se v této době počítá a je v této krizi znamením naděje,“vysvětluje Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Zapojte se i vy

K akci #GivingTuesdayNow se může samozřejmě připojit i každý jednotlivec, a to včetně dětí. Začít můžete klidně už dnes. Třeba tím, že nakoupíte lidem v nouzi, věnujete roušku zdravotníkům, vyvenčíte psa někomu v karanténě, podpoříte drobné podnikatele zakoupením voucheru nebo třeba „jen“ potěšíte seniora vlídným slovem po telefonu. Petřínská rozhledna a Černínský palác se pak v barvách Giving Tuesday, vyjadřujících celosvětovou vlnu solidarity, rozsvítí i díky vám.

Více informací naleznete na https://www.giving-tuesday.cz/.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli