Fotbalová historie se v Mladé Boleslavi začala psát už před 120 lety

Fotbal je s Mladou Boleslaví spjatý už 120 let. Počátky nejpopulárnějšího tuzemského sportu ve městě připomíná stadion „Astonka“, který byl v dobách první republiky domovem dnes již neexistujícího mladoboleslavského týmu SK Aston Villa. Podobné příběhy z historie regionu letos rovněž představí už druhý ročník výzvy Nadačního fondu ŠKODA AUTO a Bohemian Heritage Fund s názvem Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska.

Počátky fotbalu v Mladé Boleslavi se datují do roku 1902. První zmínka o týmu SK Aston Villa se objevuje o tři roky později a souvisí s partou nadšenců pocházejících z tzv. Klingerovy kolonie, kteří založili fotbalový kroužek a posléze pod tímto názvem sehráli několik utkání – ještě v prostorách Šámalovy zahrady, kde hrávali hráči jako Eliáš, Maňásek, Zoufalý, Volf, Šefčík, Pelda, Pekelský nebo Najman.

Posledně jmenovaný o čtrnáct let později oficiálně zaregistroval SK Aston Villa Mladá Boleslav do mistrovských fotbalových soutěží. Po třech letech našel klub útočiště na pozemcích továrníka Klingera v blízkosti Havlíčkovy ulice. Hřiště dostalo název „Astonka“ a jeho slavnostní otevření obstaral zápas s Čechií Karlín, ve kterém domácí prohráli 3:5.

Stěhování a problémy s názvem

Během následujících let však klub dosahoval mnohem lepších výsledků, což v roce 1942 vyústilo v možnost zabojovat o ligovou soutěž. Ta však zůstala nevyužita. V té době už se hrálo na nové „Astonce“, která se od roku 1934 nacházela na nedaleké Vandrovce. Kromě soupeřů na hrací ploše v čele s Mlado 1942, se však klub musel vyrovnat i s řadou problémů mimo hřiště, které souvisely s tehdejší dobou. Důvod? Jeho název, který odkazoval na tehdy velmi populární a úspěšný anglický klub FC Aston Villa.

Problémy se objevily už při úvodní registraci oddílu do mistrovských soutěží, když licenci obdržel až napodruhé. Vše pokračovalo i za 2. světové války, kdy došlo k přejmenování na Národní SK. Po nástupu KSČ došlo v roce 1950 ke sloučení hned tří mladoboleslavských klubů. Mezi nimi byl i SK Aston Villa Mladá Boleslav, který tímto definitivně zanikl.

Sloučením vznikl současný FK Mladá Boleslav, který se v roce 1965 přemístil z „Astonky“ na modernější Ústřední, posléze Městský stadion, kde dnes hraje své prvoligové zápasy parta okolo Marka Matějovského, Marka Suchého nebo Milana Škody. Ovšem i na „Astonce“ je pořád živo. Plochu stadionu využívá k výuce tělesné výchovy přilehlé odborné učiliště, které je zároveň jeho majitelem. Své zápasy tam rovněž hrají mládežnické týmy FK Mladá Boleslav a také Sporting Mladá Boleslav.

Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska

Výzva Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska, kterou v rámci projektu Kultura má zelenou vyhlašuje Nadační fond ŠKODA Auto a Bohemian Heritage Fund, připomíná zajímavé příběhy z historie regionu, které může veřejnost přihlašovat do 31. května 2022. Výzva bude zakončena výstavou a prezentací těch nejzajímavějších příběhů na webových stránkách projektu. Vybraní autoři mohou navíc za svůj příběh získat odměnu až 5 000 korun. „Loňský ročník grantové výzvy Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska vzbudil opravdu velký zájem veřejnosti, když jsme obdrželi desítky přihlášek. Současně ukázal, že historie regionu je bohatá, a i nadále je co objevovat. Proto jsme s pokračováním výzvy neváhali a těšíme se, jaké nové příběhy objevíme tentokrát,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Foto: Nadační fond ŠKODA AUTO

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí