Ego konečně vydal sólovou desku s názvem Precedens. Jak dopadla?


Ego. Ego je jeho jméno. Tři písmena, jedna třetina tří špinavých jmen ze slovenských Piešťan a jeden z nejvšestrannějších interpretů, jaké jsme kdy měli na československé rapové scéně tu čest poznat. Zatímco jeho kolega Rytmus na nás už víc než dekádu chrlí spoustu sólového materiálu, Ego oproti tomu nikdy neměl problém jít tak trochu do role mentora a v posledních letech nám de facto přinesl několik mladých umělců, jako jsou Aless nebo Jofre. Jeho vlastní tvorbě se ale vždy dostávalo velké pozornosti – za vše mluví už jen dnes klasický příklad hitu Žijeme len raz, který překonal snad všechny možné rekordy, jenž v našich končinách vůbec připadají v úvahu.

Desek, na které se čekalo dlouhou dobu, tady už byla spousta. Egův debut; to je ovšem úplně jiná kapitola. Čekali jsme na ni bezmála deset let. Ale to už je historie. Album Precedens je tady a když se nad celým tím vývojem kolem Egovy osoby zamyslíme, je to tak trochu malý zázrak.

Deska je venku teprve krátkou dobu, takže udělat si obrázek nebylo vůbec jednoduché. Už jen z toho důvodu, že se jedná o opravdu mnohovrstvé dílo, a i když všechny skladby zní proklatě aktuálně, jde za nimi vidět dlouhá práce. Především po lyrické stránce celé věci.

Jaký tedy Precedens vlastně je? Tenhle název vybírali Egovi fanoušci, nicméně je dobré položit si jednu otázku – čemu je tahle deska vlastně precedensem? Nejspíš už vůbec tomu, že kvalitní hudba nepotřebuje žádné škatulky. A ať jste vyznavačem jakéhokoli stylu, nemusíte se u jejího poslechu cítit ani trochu trapně.

Album otevírá skladba Všetci, kde si rapper vyzkoušel podobný koncept, s jakým v minulosti flirtoval už takový Bushido nebo v našich končinách Hugo Toxxx či Logic. A s náhodným vyjmenováváním všeho možného to má opravdu pramálo společného. Skvostné intro pro tak dlouho očekávaný projekt.

Egovy vypravěčské schopnosti jsou opravdu unikátní. Člověk si sem tam musí poslechnout určitou pasáž hned vícekrát za sebou – a ani pak si často není jistý, jestli mu něco neuniklo. To bude ono už výše zmiňované množství vrstev. Každý si bude na tenhle počin, zkrátka a dobře, muset udělat vlastní názor.

Témata jsou tady hluboká i záměrně plytká. Od lásky, přes osobní rozvoj až po klasické předváděčky, které na rapu všichni tolik milujeme. Egovi pomohl rozsáhlý tým producentů – od Jána Lednického přes Grimasa až po Kenny Rougha. Nechybí ani Robert Burian. Pestrost nad pestrost.

Podobně je tomu i na poli hostů. Hosté jako HAHA Crew, Logic, Lvcas Dope nebo Paulie Garand potěší spoustu příznivců aktuálního rapu a je jen dobře, že legenda Egova formátu dává prostor všem těmto jménům. Nechybí samozřejmě ani Rytmus nebo třeba Laris Diam.

Rozebírat skladbu po skladbě by bylo zdlouhavé, a hlavně naprosto neobjektivní. Tuhle desku budeme všichni vstřebávat ještě dlouho. Po několika prvních poslechnutích můžeme říct jediné – čekání stálo za to.

foto: Facebook.com


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli