Dvojzásuvky s designem sochaře Dostála slouží domácnostem už čtvrt století. Prodalo se jich přes 120 milionů


Designová řada vypínačů a zásuvek Tango slaví 25. narozeniny. Nejlepším důkazem nadčasového designu od akademického sochaře Jiřího Dostála je fakt, že obliba produktů Tango ani po tolika letech neklesá a letos již souhrnný objem prodeje od uvedení na trh v roce 1995 překročil 120 milionu kusů. Vypínače a zásuvky Tango jsou navíc ryze českým výrobkem.

Produkty designové řady Tango se staly krátce po uvedení na trh nejprodávanějším designem zásuvek a vypínačů na českém trhu. Svoji pozici na trhu si Tango drží po celou dobu svého „života“ a i dnes, kdy slaví čtvrt století, patří stále mezi špičku. Nejmladším sourozencem letošního oslavence je designová řada Levit, která v loňském roce oslavila výročí a to 5. narozeniny.

„Tango, stejně jako většina dalších vypínačů a zásuvek ABB, je vyráběna u nás v Jablonci nad Nisou,“ uvedl Vladimír Janypka z ABB Elektrotechnika, a dodal: „Většinu komponent potřebných pro výrobu si vyrábíme ve vlastní továrně, kde máme lisovnu plastů, lisovnu kovů, šroubkárnu, pérkárnu, galvanizovnu, montáže a nástrojárnu. V základních komponentech pro výrobu je tedy ABB soběstačná.“

Výjimečný tvar, vysoký lesk a čtyři základní barevná provedení, ve kterých ladily spínače se zásuvkami, to bylo koncem minulého století něco průlomového. Nikdo na počátku vývoje netušil, že se z Tanga stane nadčasový design, o který bude i po čtvrt století takový zájem. „Design se dotkl trendu doby a naznačil hodnoty, které budou platit i do dalších roků,“ komentoval otázku, jak si takový úspěch vysvětluje, akademický sochař Jiří Dostál, který stál u zrodu designové řady Tango spolu s konstruktérem Vlastimilem Hujerem z jablonecké jednotky ABB. Ten se spolu s produktovými manažery postaral o její následný vývoj až po uvedení na trh.

Mezi další faktory nadčasového úspěchu řadí Jiří Dostál fakt, že byl tvořen rukou a s vědomím, že se ho ruce budou dotýkat. „Moje práce byla: myšlenka, tužka, málo spánku, nápad, tužka, konzultace, sádra, šuplera, pilník, brusný papír. Dnes to je asi jinak a rychlejší,” srovnává vývoj designerské práce autor.

Vše začalo v roce 1992, kdy vznikl požadavek trhu na nové dvojzásuvky. Díky změně norem už nevyhovoval původní design Classic a musel být nahrazen. V úzké spolupráci firmy ABB s.r.o. s akademickým sochařem Jiřím Dostálem byly vybrány tři návrhy, ze kterých následně vzešlo Tango. Liberecká počítačová firma BEKO nabídla možnost spolupráce na počítači v trojrozměrném prostoru. Nejdříve pan Dostál vytvořil sádrový model v měřítku 1 : 1. Dle modelu se připravily podklady pro počítač, jenž zpracoval data na frézování. Následovaly modely ve dřevě a mědi, aby mohla být vypálena matrice.

Na počátku roku 1994 se dvojzásuvka Tango začala vyrábět. Tango bylo představeno veřejnosti na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 1995. Řada se dále rozrostla o vypínač, jednoduchou zásuvku, blokovací dětskou clonku a další produkty. V odezvě na zájem zákazníků stále vznikají nové barvy a přístrojová provedení, aktuálně je v nabídce 8 barevných a 63 přístrojových provedení. Během pětadvaceti let na trhu se Tango rozšířilo do téměř všech českých domácností.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí