Deset významných osobností ze světa rapu, které odešly příliš brzy… (Vol. 1)


Historie rapu jako hudebního žánru je poměrně mladá. Spousta dnešních hvězd byla dokonce u samotného zrodu této kultury, která se během posledních třiceti let dostala ze špinavých ulic do rádií, televize, sportovních arén a na přední příčky hitparád po celém světě.

Za tuto krátkou dobu jsme ovšem stihli být svědky mnoha úmrtí předních reprezentantů hip hopu, potažmo rapu, jejichž příběhy a zásluhy je třeba si neustále připomínat. I proto jsme pro vás sestavili krátký seznam těch, kteří toho měli nejen za sebou, ale i před sebou mnoho a jejichž hvězda bude na nebi zářit věčně.

Notorious B.I.G.

Bezpochyby jeden z nejznámějších a nejvlivnějších rapperů, který kdy žil. Co pro svůj rodný Brooklyn znamenal, nám dodnes připomínají obří nástěnné malby rozmístěné po této legendární čtvrti. Vlastním jménem Christopher Wallace zemřel teprve ve svých čtyřiadvaceti letech na následky střelby. Jeho případ zůstává dodnes velkým otazníkem a bylo by zřejmě naivní si myslet, že se to v budoucnu změní.

Ol’ Dirty Bastard

Známý také pod zkratkou ODB, patřil k jednomu z nezapomenutelných členů legendárního rapového uskupení Wu-Tang Clan. V roce 2004 zemřel podle oficiální zprávy na předávkování.

Tupac Shakur

Podobně jako už zmíněný Biggie Smalls patřil Tupac v devadesátých letech k těm nejlepším z nejlepších. Prakticky totožný byl navíc i jeho osud. Bylo mu teprve 25, když do auta, ve kterém jel, vletěla jedna z několika kulek, jež způsobila zranění, kterým o pár dní později podlehl. Ani tento případ není doposud uzavřený.

L’A Capone

Chlapec s obrovským potenciálem, který si svůj sen být rapovou hvězdou plnil už od školních let. Bohužel, osud mu to nedopřál. Krátce po jeho sedmnáctých narozeninách nahrával s kamarády v Chicagu nový materiál a když pak vyšel ze studia, po pár krocích ho překvapila střelba, jejíž následkům ještě ten večer podlehl. V tomto případě byl však pachatel dopaden a v současné chvíli si odpykává svůj trest – 45 let za mřížemi.

Eazy-E

Jeden z členů legendární skupiny N.W.A a další z nejvlivnějších rapperů všech dob zemřel ve svých třiceti letech. Na rozdíl od většiny ostatních však o život nepřišel násilnou cestou. Jen krátce před tím, než na věky odešel, veřejně přiznal, že trpí nemocí AIDS, jejíž pokročilé stádium bylo nakonec uvedeno jako hlavní příčina smrti.

Jackpot

Ani tuzemské scéně se v minulosti nevyhnula smutná zpráva o smrti jednoho z jejich předních představitelů. Člen Milion+ si zničehonic sáhl na život letos v lednu. Bylo mu třicet let.

Big L

Za svůj krátký život stihl Lamont Coleman vydat pouze jedno studiové album – Lifestylez ov da Poor & Dangerous. Poté, co byl ve svých čtyřiadvaceti letech zastřelen na ulici v rodném Harlemu, byly do světa posmrtně vypuštěny ještě jeho čtyři další projekty. Poslední se objevil v roce 2011. Z vraždy byl obviněn jeden z Lamontových kamarádů z dětství, ovšem po krátké době byl za velkého zájmu médií propuštěn, a případ tak opět zůstává nevyřešený.

A$AP Yams

Přestože nejde tak úplně o rappera, jeden ze tří původních zakladatelů dnes už velice populárního A$AP Mob na tento seznam bezpochyby patří. V lednu roku 2015 byl Yamborghini nalezen mrtvý poté, co se pravděpodobně předávkoval drogami. Některé zdroje však uvádějí, že skutečnou příčinou smrti byl syndrom známý jako spánková apnoe, kterým tento slavný manažer trpěl.

Proof (D12)

Blízký přítel Eminema a člen uskupení D12 je další z těch, kteří přišli o život výstřelem ze zbraně. DeShaun Dupree Holton však nebyl terčem cíleného útoku jako výše jmenovaní. Jeho smrt byla výsledkem hádky během hraní kulečníku, jež následně vyeskalovala v přestřelku. Z této osudové noci se nám dochovala spousta různých výpovědí, z nichž některé poukazují na to, že právě Proof byl ten, kdo jako první usmrtil svého společníka, který toho večera zemřel spolu s ním. Jiní však tuto verzi přesvědčeně vyvracejí.

Lil Peep

Nejčerstvější ze zmíněných smutných zpráv se týká Lil Peepa, který zemřel teprve ve svých jednadvaceti letech minulý týden. Ani jeho smrt však není úplně objasněná. Spousta zdrojů totiž uvádí, že se mladý Gustav Åhr v onen osudový večer předávkoval xanaxem, avšak právě předávkování nebylo podle jeho nejbližších tou hlavní příčinou. Tablety, které ten večer polkl, prý obsahovaly fentanyl – extrémně nebezpečnou látku, jejíž škodlivost mnohonásobně převyšuje například potenciální nebezpečí heroinu.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí