Demarco dělá jasnou hranici mezi kámoši a nepřáteli


Není to poprvý ani naposled, co jamajskej umělec předělá americkej nebo světovej šlágr. V počátcích na tom celá ostrovní produkce stála a následně se tím sbíraly snadný body (pro mě osobně je jamajská verze dost často lepší než originál). Alton Ellis vydal celý album coverů, Ken Boothe odešel od lásky ve velkym stylu. V osmdesátejch a devadesátejch letech Wayne Wonder udělal zářezy jako „Fast Car“, „Forever Young“ nebo „Heal The World“… Vedle toho se ustálil i zvyk vzít si jen instro a napasovat na něj svůj vlastní text. Jeden za všechny je „Ramping Shop“ od Vybz Kartel a Spice, což je v USA zakázanej song. Ne tak kvůli explicitnímu textu*, ale kvůli vykradenýmu instrumentálnímu podkladu z NeYo – Miss Independent.

Demarco

Mladá novozélandská zpěvačka, Lorde, rozvířila vody hudebního průmyslu svým hitem „Royals“ tak, že se stala jedním z nepředpokládanejch letních hitů roku 2013 a sklidila za to i nějaký Grammy. Jeho hitovost zasáhla i Jamajku. Megahvězda Busy Signal (Bumaye, ty vole) dal hustlerskou anthem „Well Prepared“. Svůj undergroundovej remix vystřelil First Born. Mr. Vegas dokonce nahrál rovnou reggae kopii.

Ale proč se tady o tom celym bavíme, má jinej důvod. Svoji verzi v lednu vydal i deejay Demarco. Jmenuje se „Loyal“ a je to dedikovaný všem opravdovejm psům, který nezraděj svoji smečku. Říká to dost jasně: „Dem seh dem want mi dead now/chat behind mi back and when dem see mi dem friendly/ Tell dem seh we nuh like badmind, grudgefull, envious people/ from yuh a pree mi life then mi delete you (…) Some a dem pussy ah nuh loyal, badmind ina dem blood”**. Po kontroverzi s téměr porno videem k songu „Ride“ je takovýhle téma víc než aktuální. Spousta lidí ho za to totiž odsoudila a nařkla ho, že pro trochu publicity neváhá sahat po explicitě a kazí tak jméno dancehallu. Upřímně, když velká část textů je na Jamajce odjakživa o sexu, detailních popisech aktu samotnýho, vyzdvihující různý aspekty ženskýho těla, tak mi zrovna tohle haló okolo nahoty tří holek přijde tak trochu pokrytecký. Ale budiž. Každopádně Demarco k „Loyal“ natočil klip, dal mu dloooooouhý intro, tak jak to má rád, a my vám ho tu přinášíme jako první český médium.

*„ca mi haffi wine pon di cocky like dis, Kartel spin me like a satelite dish / Deal wid yuh breast like me crushing irish, Spice I neva love a pussy like this“ / “chci se kroutit na tomhle péru, Karteli, roztoč mě jak satelit / mačkám ti prsa, jak když drtim brambory, Spice, nikdy sem neměl takovouhle pičku”

** “Řikaj, abych chcípnul, pomlouvaj za zády a když mě vidí sou z nich hned kámoši/ Řeknu ti ale, že mi nesnášíme nepřejícný, nenávistný a závistivý lidi/ Jestli sleduješ každej můj krok, tak si tě mažu (…) Některý ty kundy nejsou loajální, nepřejícnost maj v krvi”


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli